Gyurcsány Ferenc visszavonulásának okai összetettek és sokrétűek. Politikai pályafutása alatt számos kihívással kellett szembenéznie, és most úgy tűnik, hogy egy új irányvonalat keres. A visszavonulás mögött állhat a pártpolitikai helyzet alakulása, a köz


Dobrev Klára csütörtökön bejelentette: Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke lemond a párt vezetéséről, az országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, és a választáson sem indul. Az európai parlamenti képviselő emellett közölte azt is, hogy elválnak Gyurcsány Ferenccel. A további részletekről itt olvashat.

"Elképesztő, de a Gyurcsány Ferenc személyét alaposan ismerve, még mindig nem vagyok teljesen biztos abban, hogy ez a történet vége" - nyilatkozta Horn Gábor a bejelentés kapcsán lapunknak. A Republikon Intézet vezetője kiemelte:

Már régóta, 2008 óta fogalmazódik meg bennem, hogy ezt a tanácsot adtam volna neki: ideje lenne a politikai visszavonulás. Azt is mondtam, hogy ezt talán nem a legszalonképesebb módon javasoltam, de a politikai pályán elengedhetetlen, hogy tudjuk, mikor érdemes visszavonulni. Most úgy érzem, hogy a kiszállás ideje elkésett, de sosem lehet teljesen késő.

Horn Gábor kifejezte véleményét arról, hogy Gyurcsány Ferenc már régóta teher az ellenzéki politikában, és hogy a politikai pályafutásának visszavonulása új lehetőségeket nyithat meg. Szerinte Orbánék jelentős összegeket költöttek arra, hogy Gyurcsányt a közbeszéd középpontjában tartsák, mint a politikai diskurzusban megjelenő "gonosz" figurát, ami folyamatosan támpontot nyújtott a napi politikai vitákhoz. Bár az utóbbi időszakban nem ez volt a domináló téma, Horn úgy véli, hogy ezek a kiadások már csak kidobott pénznek számítanak.

Horn Gábor azt egyelőre nem tudja megítélni, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonulása milyen hatással lehet a Demokratikus Koalíció jövőjére, ahogy azt sem, hogy Dobrev Klára meghatározó szereplőként beszáll-e a párt vezetésébe, vagy más utat választanak.

Mráz Ágoston Sámuel a Facebook-oldalán kifejtette véleményét a döntésről, miszerint...

Gyurcsány Ferenc távozása a DK utolsó esélye. A DK, Gyurcsány minden lépése, a nagy beszédektől a Facebook-aktivitáson át a lakókocsis körútig ellenére, tartósan 5 százalék alatti párt maradt, s "most vasárnap" nem valószínű, hogy bejutna a parlamentbe. Jóllehet a párt eddig maga volt Gyurcsány Ferenc, támogatói pedig az a maroknyi választó, akik a mai politikai kínálatban a legjobbnak a volt miniszterelnököt tartották, Gyurcsány távozása után sem szabad leírni az utolsó nyíltan baloldali politikai szervezetet. Az Orbánnal elégedetlen, de Magyar Péterrel szemben bizalmatlan szavazók köre bőven 5 százalék feletti piaci rés, amelyre egy DK 2.0 bejelentkezhet.

A Nézőpont Intézet vezetője úgy véli, hogy "a volt miniszterelnök döntése nem hasonlítható Orosz Anna lemondásához, aki a Momentum politikai túlélésének és a Tisza Párttal való együttműködésének érdekében lépett vissza. Ezzel szemben a Kutya Párt, amely szintén az Orbán- és Magyar-ellenes szavazók támogatására pályázik az önálló indulásával, más kontextusba helyezi a helyzetet. Gyurcsány politizálása már nem nyújtott közvetett előnyt a Fidesz számára Magyar Péter megjelenése óta, míg a volt miniszterelnök visszavonulása közvetlen hátrányt okozhat Magyar Péternek, aki egy egységes, nem-Orbán ellenes szavazótábor létrehozására törekszik."

Related posts