Még Gyurcsány sem képes mindent elviselni.


A Demokratikus Koalíció vezetője néhány hónappal a Fidesz által kreált alternatívájának megjelenése után, meglepő módon lép ki a közélet színpadáról. Politikai pályafutásának végső szakaszáról sokat elárul, hogy felesége egy közös bejelentés keretében tette közzé a visszavonulását, egyúttal a válásuk tényét is.

A Magyar Péter által fideszes őszödi beszédnek titulált hangfelvétel olyan hatással zúgott végig a politikai tájon, hogy Gyurcsány Ferenc alighanem végleg megfutamodott. Most nem csupán egy finom visszalépésről van szó, hanem a támadó pozíciót is elhagyva, az egyetlen aktív politikus, aki valaha miniszterelnökként a NER-en kívül tevékenykedett, csütörtökön bejelentette pártelnöki lemondását, visszavonulását a közélettől, sőt, még a Dobrev Klárától való válását is. Az a Gyurcsány Ferenc, akinek miniszterelnöksége alatt az ország megismerhette Vlagyimir Putyinnal folytatott megbeszélésének anekdotáit, és akinek a kutyája, Totó, a családi szőnyegre "kakilva" vált mémmé, most csendben figyel. Még pár hete is azon fáradozott, hogy egy lakóautóval bejárva az országot, lakásépítési projekteket kínáljon a rászorulóknak; most pedig, cikkünk írása óta, egyetlen posztja sem érkezett a Facebookra. Az ember, aki annyira sajátjának érezte a pártot, hogy a tagságot sem zavarta, ha Gyurcsány-pártnak nevezték, nem ő maga hirdette meg a bukását, amely egyszerre érintette a politikai pozícióját és a magánéletét is. A történetnek akár szégyenteljes vége is lehetne, ha nem lenne benne valami kódolt üzenet:

Gyurcsány Ferencnek a józan ész törvényei alapján már régóta el kellett volna távoznia a politikai színtérről. Olyan sok alkalom adódott erre, hogy joggal feltételezhettük: a távozásához valamilyen súlyos válság eseményére van szükség.

Gyurcsány Ferenc politikai teljesítményét valószínűleg csak sokkal később fogja tudni megítélni az utókor, 2025-ben lehetetlen. Nem azért, mert az egész történet csak most lett lezárva, hanem azért, mert A Gyurcsány és Gyurcsány Ferenc már nagyon régóta nem ugyanaz: miközben Gyurcsány Ferenc Magyarország egykori MSZP-s miniszterelnöke a DK-ból egy rövid ideig középpártot csinált politikus, addig A Gyurcsány minden rossz okozója az univerzumban. A Gyurcsány tartotta vissza a Tisza előtt a Magyarországnak járó támogatásokat az EU-ból, ő akarta háborúba küldeni a gyerekeinket, ő akarta ránk engedni tömegével a késesgyilkos migránsokat, és persze ő manipulálta úgy sokszor a nemzetközi helyzetet, hogy az Orbán Viktor egyébként mindent kiválóan csináló kormányának kellemetlen legyen. A Gyurcsány négyévente vissza akart térni 2010 óta, és mindig egy soha nem látott hősiességgel - plusz közpénzek milliárdjaival, propagandával és nettó hazudozással - küzdő Fidesz kellett ahhoz, hogy most már tényleg végleg legyőzze. A Gyurcsány szuperképessége az volt, hogy a világon bármit el tudott intézni az országhatárokon túl, egyedül ahhoz nem volt elég sütnivalója, hogy ezt a tízmilliós kis országot magához csalogassa. A Fidesz kellett az állandó legyőzéséhez, de már ahhoz is, hogy A Gyurcsány lelepleződjön: Bajnai Gordontól kezdve Karácsony Gergelyen át Márki-Zay Péterig minden politikus az ő mesterterve volt, aminek leleplezéséhez, sőt, napi szintű lebuktatásának Orbán Viktor, de legalább ennyire Rogán Antal éles szeme kellett.

Gyurcsány soha nem ismert lehetetlent: a végső kudarcnak bélyegzett pillanatok után mindig képes volt újra összeszedni magát, átrendezni a sorait, hogy ismét nekivágjon az ország romba döntésének.

A Gyurcsány és Gyurcsány Ferenc közötti kapcsolat az elmúlt másfél évtizedben hullámzó és sokszor nehezen értelmezhető volt. A közvélemény gyakran csodálkozott, hogy egy 5-10 százalékos, kis párt vezetője, mint Gyurcsány, miért bír olyan jelentős befolyással a kétharmados Fidesz-dominálta politikai tájon, hogy képes legyen még ellenzéki szerepben is súlyosbítani az ország gazdasági helyzetét. Máskor viszont meglepő erőforrásokat mutatott fel, például amikor a 2022-es választási összefogásból diszkréten kivonult, majd a választási vereséget Márki-Zay Péterre hárította. A Gyurcsány és Gyurcsány Ferenc viszonya akkor is világosan kirajzolódott, amikor az MSZP, egykori pártja, 2017-ben inkább a saját miniszterelnök-jelöltjét próbálta háttérbe szorítani, hogy szövetséget köthessen a gyenge DK-val. Ne felejtsük el, hogy A Gyurcsány az a Gyurcsány Ferenc, aki a modern magyar történelem egyik legrosszabb miniszterelnöki időszakát tudhatja maga mögött, amit a rendszerváltás óta senkinek sem sikerült rehabilitálnia.

Gyurcsány Ferenc pályafutásának két lemondása között egyértelműen végigfut egy közös szál: egyik esetben sem választotta a távozást akkor, amikor a körülmények ezt indokolták volna. 2006-ban, az őszödi beszéd és a rendőrség október 23-i akciója után sokan várták volna a lemondását, ám ő még három évet várt, mielőtt, egy kisebbségi kormány élén, a bizalom teljes elvesztése után végleg elengedte az ország irányítását. Második politikai karrierje során is többször állt a bukás szélén, de legutóbb tavaly nyáron került igazán válságba, amikor kiderült, hogy az általa egy évtizede épített DK szavazói az első alkalommal elpártolnak egy frissen alakult, a NER-ből éppen kicsekkolt politikai vezető új pártjához. Gyurcsány önreflexióra való képessége jól tükröződik abban, hogy a DK nyári, nagy tanácskozásán, a csalódást keltő eredmények fényében végül arra jutottak, hogy a legjobb megoldás, ha mindenki a megszokott pozíciójában marad.

Hogy Gyurcsány Ferenc motivációi között a küldetéstudat, a hatalomvágy vagy más, mélyebb problémák húzódnak, valószínűleg sosem fog kiderülni. Számára a politikai túlélés művészete a legfőbb erény: amikor szükség volt rá, az MSZP-re támaszkodott, majd amikor úgy alakult, hogy az már nem volt elég, pillanatok alatt "felfalta" a szocialista pártot. Talán az ő varázslatosnak tűnő képességeit legjobban az mutatja, hogy a 2021-es ellenzéki előválasztáson sikerült a Jobbik szavazóit is maga mögé állítania, noha a párt éppen az ő miniszterelnöksége ellen jött létre a 2000-es évek elején. Jakab Péter saját szavai szerint azóta is Gyurcsányt tekinti az egyetlen megbízható szövetségesének, akivel nem érezte, hogy átverték volna. Több ellenzéki politikus is elismerte, hogy a DK elnöke mindig tartotta a szavát, ami üdítő színfolt volt a politikai tájban. "Márki-Zay Péter mellett őszintén elkezdtem tisztelni Gyurcsányt" - mesélte nekem egy névtelen forrás, aki részt vett a 2022-es összefogás egyeztetésein, hozzátéve, hogy Gyurcsány megállapodásai esetében mindig érdemes alaposan átnézni az apróbetűs részeket, hiszen a többség bármikor képes indoklás nélkül hátrálni egy már elfogadott tervezetből. Az viszont figyelemre méltó, hogy azok a megállapodások, amelyeket Gyurcsány kötött, többnyire saját érdekeit szolgálták: 2014-ben az MSZP-nek nem lett volna szüksége a DK-ra az összefogásban, mégis megmentették volt miniszterelnöküket a politikai eltűnéstől. 2018-ban már egy Gyurcsány nélküli ellenzék iránti igény mutatkozott, de inkább Botka Lászlót küldték vissza Szegedre, míg 2022-re a DK-t a kormányváltás kulcsfontosságú elemének tekintették a többi ellenzéki szereplő.

Bizonyos, hogy a jövőben legendák és pletykák tengerében fog lebegni az a kérdés, miért is omlott össze Gyurcsány Ferenc karrierje éppen 2025. május 8-án. Az utolsó jelentős politikai szereplőként adott interjújából egy olyan ember képe bontakozott ki, aki képes volt beismerni saját esélytelenségét, de aki inkább a harctéren maradna, mintsem visszavonuljon. Pártelnökként újra választották, ami azt jelzi, hogy a támogatottsága még létezett, de az is világos volt, hogy nem örült a versenynek a tisztségért. Ahogy korábban, most sem figyelt arra, milyen károkat okozhat ez az "állva halás" mentalitás, és az elmúlt két évtized tükrében senki sem várta el tőle, hogy ezt másként lássa. A DK legutóbbi eredménye, Varju László sikeres újbóli megválasztása Újpesten, szép pillanat volt, ám a bulvár szempontjából már más történet bontakozott ki. A modern magyar politikatörténet egyik legjelentősebb házaspárjának válása után Gyurcsány imidzséből a stabilitás utolsó morzsái is eltűntek. Bár a történelemkönyvek valószínűleg nem a DK 2025-ös eseményeivel fognak foglalkozni, mégis figyelemre méltó, hogy a politikai pályán legyőzhetetlennek tűnő Gyurcsány Ferencet végül a saját felesége vonja vissza a színről egy Változás című közlemény keretein belül. Ez a fordulat szinte regénybe illő, és a jövő politikai elemzői számára biztosan izgalmas témát fog jelenteni.

Gyurcsány Ferenc ezzel a lépéssel visszavonult, igaz, egy kicsit később, mint ahogyan azt a "Gyurcsány" néven emlegetett politikai figura tette. Ezt a döntést a Fidesz hozta meg, miután világossá vált, hogy Magyar Péter ügyében nem sok eredményt hoz a jelenléte.

Tehertétel, visszatérő, a kötelező rossz: Gyurcsány Ferenc minden volt már a magyar politikában, ezek szerint leváltott pártelnök és egyedüálló férfi már nem akart lenni. Várjuk, hogy megírja azt a híres "kibaszott jó" könyvet a magyar baloldal történetéről.

Related posts