Súlyos a helyzet: naponta két centivel csökken a tavak vízszintje - vajon mi vár ránk augusztusra?


Fotó: Getty Images - Soron kívül le kell halászni a halastavakat, mert elfogy belőlük a víz

A tartós csapadékhiány következtében július első két hetében a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. több halastó idő előtti lehalászását tervezi. A halállomány egy része értékesítésre kerül, míg másik részét más tavakba helyezik át. Emellett várhatóan a Balatonba is telepítenek halakat, hogy támogassák a helyi ökoszisztémát.

Jelenleg elengedhetetlen, hogy átgondoljuk a következő lépéseinket, hiszen az ország vízkészletei kritikusan csökkennek - nyilatkozta Lévai Ferenc az InfoRádióban. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője hangsúlyozta, hogy sürgős állami beavatkozásra van szükség. Éppen ezért kérvényt nyújtottak be az aszályvédelmi bizottsághoz, amelyben arra kérik az illetékeseket, hogy a kármentés részeként engedélyezzék a lehalászott tavakból a megmaradt víz átszivattyúzását egy másik halastóba. Ezzel legalább egy vízfelületet szeretnének megmenteni, és a művelet költségeinek megtérítését is kérik.

Igazán nagy bajban a dunántúli halastavak vannak, mert azokat az év közben lehulló csapadék táplálja, de ez sajnos megszűnt, annyira kevés csapadék jött, és amikor jött, volt egy kis vegetáció, kikeltek a növények és megfogták a vizet - tette hozzá Lévai Ferenc, aki elmondta, a tavakat alulról a talajvíz apasztja, míg felülről a napsugárzás.

Az alföldi halastavak jobb helyzetben vannak, mert ott az ötven évvel ezelőtt kiépített öntöző-csatornarendszer táplálja a tavakat is. Szerinte ezért elkerülhetetlen lesz, hogy a Dunára és a Tiszára gátakat, duzzasztóműveket építsenek, mert "az ország alól a két hatalmas folyó elviszi a vizet, kiszívja még az altalajvizet is".

Naponta két centiméter víz párolog el, azaz egy kánikulai hónapban hatvan centi hiányzik a tavakból.

A gazdálkodók helyzetét súlyosan nehezíti, hogy a mezőgazdasággal ellentétben, a halászati tevékenységek esetében nincs aszálykár-biztosítás, így a halállomány megmentése szinte lehetetlen. A vízgazdálkodásra vonatkozó programok kiválóak, de sajnos már nem rendelkezünk elegendő vízkészlettel – emelte ki.

Lévai Ferenc kifejtette, hogy a halastavakat ősszel lehalásszák, így azok üresen maradnak, és ezzel lehetőséget teremtenek arra, hogy a csapadékot, amely akkor érkezik, amikor senkinek nincs rá szüksége, felfogják. Hangsúlyozta, hogy a halastavak kotrását, amely eddig elmaradt, sürgősen el kellene végezni, hiszen így akár 150 millió köbméter víz tárolására is lehetőség nyílna a tavakban.

A most kényszerből lehalászott halállományt egyébként csak nyomott áron lehet értékesíteni, miközben az ágazat mindössze három-négy százalékos nyereségtartalmat ígér, és már csak azok dolgoznak ebben a szakmában, akik szerelemből csinálják - mondta Lévai Fernec, aki rámutatott, a mostani gazdálkodók gyerekei már másként hasznosítják a halastavak területét is, miközben az elmúlt néhány évben 3-4 ezer hektárnyit vett el az aszály.

Related posts