Justin Trudeau kanadai miniszterelnök hamarosan bejelentheti lemondását, várhatóan néhány napon belül.


Kilenc esztendeje irányítja Kanadát Justin Trudeau, azonban a múlt hónapban lemondott pénzügyminisztere nyomán felmerült a kérdés: vajon ő is elhagyja-e a kormányfői posztot?

Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke, a közeljövőben távozhat posztjáról, mivel a kormányában kialakult válság és a kedvezőtlen közvélemény-kutatási eredmények nyomást gyakorolnak rá - értesültünk a legfrissebb médiainformációkból.

A The Globe and Mail szerint Trudeau még a pártja frakciójával való szerdai találkozója előtt bejelentheti, hogy lemondani készül, és források szerint az sem eldöntött, marad-átmeneti ideig, vagy azonnali hatállyal távozik.

Trudeau kormánya súlyos válságba került, miután Chrystia Freeland, a pénzügyminiszter lemondott posztjáról.

Freeland, Trudeau egyik legbefolyásosabb és leghűségesebb munkatársa, eltérő nézeteket vallott a miniszterelnökkel a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump fenyegetésének kezeléséről. Trump várhatóan szigorú vámokat vezetne be a kanadai termékekre, ami komoly kihívást jelentett a két ország kapcsolatában.

A kormányfőt saját párttársai közül is többen sürgették a lemondását. A kanadai közvéleményben is csökkent a népszerűsége, és a legfrissebb felmérések alapján a liberális pártja komoly választási kihívásokkal néz szembe, amikor a kanadaiak idén szavazni készülnek.

Az Ipsos szeptemberi kutatása alapján a válaszadók csupán 26%-a jelezte, hogy Trudeau-t választaná miniszterelnöknek, ami jelentős hátrányt jelent konzervatív párti ellenfelével szemben.

A választásokat idén október előtt kell megtartani, de Trudeau esetleges lemondása előrehozott választások kiírásához vezethet.

Justin Trudeau 2015-ben lépett a politikai színtérre, amikor pártja váratlanul a harmadik helyről az első pozícióba került a választások során. Programjában hangsúlyozta a nyitott bevándorlás fontosságát, elkötelezte magát az éghajlatváltozás elleni harc mellett, valamint a gazdagabb rétegek adóterheinek növelését ígérte, hogy a társadalmi egyenlőtlenségeket csökkentse.

Hivatali idejét több politikai botrány is beárnyékolta, köztük Jody Wilson-Raybould, az akkori igazságügyi miniszter lemondása, amely jelentős hullámokat vert. 2019-ben, amikor újraválasztási kampányát folytatta, a róla megjelent, fiatalabb férfiaként készült fotók váltották ki a közvélemény figyelmét, melyeken barna arcfestéket viselt, s ezek az esetek árnyékot vetettek politikai törekvéseire.

E kudarcok ellenére Trudeau már kilenc éve stabilan megőrzi pozícióját a hatalomban, ezzel ő a G7-es országok közül a leghosszabb ideje hivatalban lévő vezető.

Az utóbbi időszakban azonban egyre nehezebb helyzetbe került a lakosság körében, akik a megélhetési költségek folyamatos emelkedése miatt csalódottságukat fejezik ki.

Az utódjának Trump vámfenyegetéseivel kell majd szembenéznie. A januárban hivatalba lépő új elnök bejelentette, hogy 25%-os vámot fog bevezetni minden Kanadából és Mexikóból érkező árura. Ezzel a lépéssel szeretnék küzdeni az illegális migrációval és a fentanilválsággal, amely az Egyesült Államokban komoly problémát jelent.

Közgazdászok felhívták a figyelmet arra, hogy az ilyen jellegű vámok súlyosan károsíthatják a kanadai gazdaságot.

Related posts