Nem akármilyen helyszínen jelent meg egy figyelemre méltó orosz hadoszlop.
Mali fővárosában, a közép-afrikai térség szívében, hosszú sorokban vonultak fel az orosz harckocsik, páncélozott csapatszállítók és különleges katonai járművek, melyek lenyűgöző látványt nyújtottak a helyi lakosság számára. A videófelvétel rögzítette ezt a masszív járműkonvojt, amely a régió katonai jelenlétét szimbolizálja.
A Bamakon átvonuló orosz konvoj olyan hatalmas erőt képvisel, amely messze felülmúlja Mali hadseregének harci képességeit. A Defence Express jelentése szerint a közép-afrikai ország alig néhány, elavult ex-szovjet harckocsival és járművel bír. Páncélos ereje mindössze két PT-76-os könnyű harckocsiból, öt BRDM-2 felderítő járműből, valamint 63 különböző típusú csapatszállítóból áll, ami egyértelműen korlátozza a haderejének hatékonyságát.
A Kyiv Post, az angol nyelvű ukrán hírportál, egy friss riportban idézte a moszkvai "Stratégiák és technológiák elemző központját". Az elemzés alapján a legújabb felvételek szerint a megfigyelt járműkaravánban hat T-72B3 harckocsi, öt BMP-3 lövészpáncélos, valamint hét BTR-82A csapatszállító található, emellett pedig több mint ötven különböző típusú páncélozott járművet is észleltek.
A Military Informant orosz Telegram csatornája révén néhány ultramodern haditechnikai eszközre derült fény. Különösen figyelemre méltó a moszkvai Army-2023 hadiipari kiállításon debütáló Szpartak önjáró löveg, amely egy Sz-60 típusú, 57 milliméteres gyorstüzelő légvédelmi ágyúval van felszerelve. Ez a két tengelyes, négykerék-hajtású páncélozott jármű egyedülálló a maga nemében. Ezen kívül egy közel egy órás bamakói felvételen több KamAZ-4385 mintájú páncélozott terepjáró teherautó is azonosítható. Információk szerint a fegyverek egy része Szíriából, míg más része közvetlenül Oroszországból érkezett Afrikába. Hivatalosan azt közölték, hogy...
A járművek a mali kormányhadsereg számára érkeztek, hogy erősítsék a védelmi kapacitásaikat és támogassák a biztonsági műveleteiket.
De orosz és ukrán források is azt állítják, hogy valójában az orosz Wagner-csoport helyébe lépett Afrika Hadtest fegyverzetéhez tartoznak. Ezt az alakulatot 2023-ban hozták létre, miután az előző zsoldos csapatot feloszlatták azt követően, hogy vezetőjük, Jevgenyij Prigozsin fellázadt, majd röviddel ezután rejtélyes repülőtragédia áldozata lett.
Oroszország az elmúlt években fokozott figyelmet szentelt a közép-afrikai térségnek. Az ásványi anyagokban, egyebek közt aranyban és uránban rendkívül gazdag Mali, Burkina Faso és Niger korábbi vezetését katonai puccsokkal buktatták meg, az új vezetők pedig látványosan elfordultak addigi legfőbb szövetségesüktől, Franciaországtól.
Mivel mindhárom állam egykor francia gyarmat volt, így a kurzusváltást a gyarmati sorból való felszabadulással magyarázzák. A Kyiv Post által idézett szakértők viszont egybehangzóan állítják, hogy valójában az oroszok újbóli térnyeréséről van szó. Moszkva, a Szovjetunió idején, számos afrikai országgal ápolt szoros, baráti viszonyt, de ezek kapcsolatok a kommunista birodalom széthullása után elvesztek.
Vlagyimir Putyin az utóbbi években egy új stratégiát próbál megvalósítani, amelynek középpontjában a zavaros belpolitikai helyzetű közép-afrikai államok állnak. E régióban nem csupán belviszályokkal kell szembenézni, hanem az iszlám szélsőségesek fenyegetésével is. Orosz zsoldosok érkeztek ezekbe az országokba, akik segítettek az államcsínyek végrehajtásában, ezzel pedig új vezetőket emeltek a hatalomra. Moszkva e lépésekkel azt kívánja hangsúlyozni, hogy a nyugati elszigetelődés helyett inkább új szövetségeseket keres a globális délen.
A Kyiv Post azt írja, csak 2023-ban Oroszország több mint 5 milliárd dollár értékű fegyvert szállított különböző afrikai államoknak. Cserébe az orosz nagyvállalatok fontos gazdasági pozíciókat szerezhettek. Az Alrosa csoportnak például az angolai és a zimbabwei gyémántbányászatban vannak jelentős érdekeltségei, míg a Lukoil Nigériában, Ghánában, Kamerunban, illetve Kongóban tette rá a kezét az olaj- és gázkitermelés egy részére. Ezt a látványos gazdasági térnyerést az ukrán portál szerint jó adag ideológiával leplezik az oroszok. Új-gyarmatosítással vádolják a Nyugatot és azt bizonygatják, hogy ők soha nem voltak kolonialisták.
Ez a propaganda olyan mértékben hatékony, hogy a tavalyi év végén, a Kremlben rendezett orosz-afrikai konferencián a mali külügyminiszter is azt állította, hogy Oroszország nem gyarmatosító hatalom. "Éppen ellenkezőleg, Moszkva bátran kiáll az afrikai népek és a világ más népei mellett, hogy támogassa őket a gyarmati rendszerből való kilépésben" - mondta Abdoulaye Diop.