"Trumptól nem tartok, inkább lehetőségként tekintek rá" - osztotta meg véleményét Grönland legismertebb influenszere.


A grönlandi nép zöme nem úgy tekint a jövőjére, mint "amerikai" lehetőségre, ugyanakkor vágyik a függetlenségre Dániától is – feltéve, hogy ez nem veszélyezteti a megszokott életszínvonalát.

A Grönland függetlenségét hirdető mozgalom úgy gondolja, hogy Donald Trump félig autonóm dán területre vonatkozó követelése új lehetőségeket teremt az őslakos közösségek számára, hogy elérjék a teljes szuverenitás megvalósítását.

A legfrisebb közvélemény-kutatás szerint a grönlandiak 85 százaléka ellenzi az Egyesült Államokhoz való csatlakozást.

Grönland legismertebb, több mint másfél millió követővel bíró influenszere azt mondja, hogy az őslakos inuitok több mint ezer évet túléltek a zord körülmények között, és nem félnek Trump harcias retorikájától.

"Úgy határoztam, hogy nem engedem, hogy a félelem irányítson. Ez olyan, mintha megpróbálnánk kitalálni, hogyan táncoljunk a legjobban Trumppal. Milyen módon köthetünk sikeres üzleteket? Hogyan formálhatjuk ezt a jövőnk szempontjából előnyössé itt Grönlandon? A legtöbb kérdést még meg kell válaszolnunk... Ez a gondolkodásmód tipikusan gyarmati, amikor valaki úgy véli, hogy ha Grönland már nem Dániáé, akkor automatikusan a miénk lesz, és így csak elvehetjük. Olyan, mintha egy gyarmatosító beszélgetne egy másikkal. Ez a gyarló emberi természet megnyilvánulása." - magyarázza Qupanuk Olsen.

"Bár a grönlandiak túlnyomó többsége nem az Egyesült Államok részeként képzeli el a jövőjét, ez nem jelenti azt, hogy Dániához való közelítést keresnének" - nyilatkozik az Euronews helyszíni tudósítója. "Sokan szeretnék, ha az őslakos inuitok önrendelkezési jogai és autonómiájuk valóban megvalósulnának, bár ezt a kérdést mindenki más-más nézőpontból közelíti meg."

"Grönland valódi önállóságra vágyik, amely kiterjed a kormányzásra és minden egyéb területre is" - osztotta meg véleményét egy fiatal férfi. "Örömteli, hogy Dánia gazdasági támogatást nyújt Grönlandnak, de megértem, miért vonzza az Egyesült Államokat is. Trump számára egyértelműen fontos Grönland geopolitikai helyzete, valamint az itt található ásványi kincsek, amelyek kulcsszerepet játszhatnak a hadi- és technológiai ipar fejlődésében."

Azok, akik a függetlenség elérésére törekednek, meggyőződésük, hogy az Egyesült Államokkal való együttműködés a legmegfelelőbb irány, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy erős kötelékeket építsenek ki Európával is.

Az egyik függetlenség-párti grönlandi parlamenti képviselő szerint mozgalmuknak jót tett az új amerikai elnök Grönland iránti érdeklődése.

"Anélkül, hogy Trump jelenléte befolyásolná a helyzetet, a világ figyelme valószínűleg továbbra is elkerülné Grönlandot, hiszen az embereket általában nem foglalkoztatja a sziget sorsa. Most viszont lehetőségünk nyílik arra, hogy megosszuk, mi zajlik Grönlandon... szeretnénk világossá tenni, hogy nem kívánunk elszigetelődni, hanem nyitottak vagyunk a világ többi részével való együttműködésre, és nem csupán Dániával szeretnénk kapcsolatot tartani" - nyilatkozta Pele Broberg, a Naleraq Párt képviselője.

A legújabb felmérések alapján a grönlandi lakosság 84%-a arra vágyik, hogy hazája függetlenné váljon Dániától. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ezt a lépést csak abban az esetben támogatnák, ha az nem befolyásolná hátrányosan az életszínvonalukat.

Related posts