A kanadai időközi választás nem csupán a helyi politikai tájat formálja, hanem egy váratlan szereplő is a középpontba kerül: Donald Trump. A választások során a figyelem nemcsak a kanadai jelöltekre összpontosul, hanem arra is, hogy Trump milyen hatással


Egy sor fontos nemzeti kérdést szorított háttérbe az amerikai elnök agresszív politikája északi szomszédjával és tradicionális szövetségesével szemben. A hagyományos ügyek helyett a nemzeti egység és függetlenség került előtérbe.

Az egy hónapja tartó kampány utolsó napjaiban az Egyesült Államok elnöke ismét úgy érezte, hogy helyes beavatkoznia egy másik nemzet vitájába, és újabb fenyegetéseket fogalmazott meg az ország bekebelezéséről. "Nincs szükségünk semmire Kanadából. És azt mondom, hogy ez a dolog csak úgy működik igazán, ha Kanada [USA] állammá válik" - mondta a Time magazinnak pénteken.

Trump váratlan agressziója sok kanadait feldühített, aminek következtében lemondtak amerikai vakációkat, elfordultak az amerikai áruk vásárlásától, és sokan korai szavazatot adtak le, hogy biztosra menjenek - ez rekordszámú, 7,3 millió voksot eredményezett.

A választási elemzések és felmérések alapján a kanadai közvéleményt lényegesen befolyásolják az Egyesült Államok politikai eseményei és elnöki döntései. Januárban a közvélemény-kutatók és politikai elemzők 27 pontos hátrányt jeleztek a liberálisok számára, ami arra utal, hogy a konzervatívok vezetője, Pierre Poilievre, az elmúlt öt évtized legnagyobb választási győzelmére készülhetett.

Trump politikai irányvonala jelentős mértékben akadályozta a konzervatív párt előrehaladását. Azáltal, hogy megrendítette az Egyesült Államok legfontosabb diplomáciai és gazdasági kapcsolatait, a liberális Carney esélyei drámaian megnövekedhetnek, sőt, akár a helyzet teljes megfordulása sem kizárt. Olyan körülmények alakultak ki, amelyek már három hónapja megjósolhatatlanok.

A konzervatívok győzelmi esélyei jelenleg meglehetősen gyengék. "A kampány során - eddig példa nélküli módon - Kanada történetében először a legközelebbi földrajzi, gazdasági és biztonsági partnerünk került a célkeresztbe, ami alapjaiban zavarja meg a gazdasági és fizikai biztonságérzetünket" - nyilatkozta Scott Reid, a liberálisok kommunikációs igazgatója.

A választási kampány utolsó napját drámai esemény árnyékolta be: egy halálos támadás történt a nyüzsgő vancouveri utcai fesztiválon, amely az egész országot megrázta. A tragédia hatására Mark Carney miniszterelnök kénytelen volt rövid időre felfüggeszteni kampányát, hogy komoly szavakkal szóljon a nemzethez, kifejezve együttérzését és aggodalmát a történtek miatt. Az esemény nemcsak a politikai klímát, hanem a társadalom hangulatát is megváltoztatta.

"Azok a családok most élik át minden család legnagyobb rémálmát" - nyilatkozta Carney vasárnap reggel, miután egy sofőr legalább 11 embert megölve és többeket megsebesítve súlyos tragédiát okozott a filippínó közösség Lapu Lapu fesztiválján. "Együttérzek minden kanadai testvérünkkel, aki gyászolják őket, és biztos vagyok benne, hogy a kanadaiak mindig összefognak a legnehezebb időkben."

Donald Trump amerikai elnök által megfogalmazott fenyegetés dominálja a kanadai szövetségi választások napirendjét, ami következtében az ország globális klímapolitikája háttérbe szorult. A verseny két főszereplője – a címlapképünkön látható konzervatív és liberális vezető – új energia-infrastruktúra megoldások bevezetését szorgalmazza, miközben Kanada arra törekszik, hogy csökkentse sokrétű függőségét az Egyesült Államoktól.

Carney liberálisai azt a célt tűzték ki, hogy Kanadát a globális energia színtér kiemelkedő szereplőjévé alakítják, figyelembe véve mind a hagyományos, mind a megújuló energiaforrásokat. Ezzel szemben a Poilievre vezette konzervatívok a fosszilis üzemanyagok, különösen az olaj- és gázágazat fellendítésére összpontosítanak, és tervezik az ipari szén-dioxid-adórendszer eltörlését is. Ez a fordulat jelentős különbség a 2021-es választásokhoz képest, amikor a környezetvédelem kérdése szinte minden választópolgár számára kiemelten fontos volt.

Carney, aki március elején lépett a miniszterelnöki hivatalba, már régóta elkötelezett a klímaváltozás globális harcában. Azonban első intézkedése miniszterelnökként a fogyasztói szén-dioxid-adó eltörlése volt. Ezzel szemben Poilievre a megélhetési költségek problémájával foglalkozik, és határozottabb fellépést sürget a közrend védelmében, valamint a szerinte "felébredt" kulturális témák kezelésében.

Related posts