Melyik a helyes kifejezés: német dog vagy dán dog?


A világ legnagyobb kutyafajtájának számító német dog, más néven dán dog (Great Dane), különleges helyet foglal el az emberek szívében. De miért is van, hogy ezt a lenyűgöző óriást két különböző név alatt ismerik? Az Almási Nándor által vezetett Folton folt Kennel tulajdonosával folytatott beszélgetésünk során kiderült, hogy a kutya története és elnevezései szorosan összefonódnak a kultúrák közötti különbségekkel és a kutyák iránti szeretetteljes hozzáállással. De vajon beilleszthető-e ez a hatalmas teremtmény a mindennapi családi életbe? Nándor tapasztalatai alapján a német dog nem csupán egy impozáns megjelenésű kutya, hanem egy igazi családi tag is. Az óriási mérete ellenére rendkívül barátságos és hűséges, így könnyedén megtalálja a helyét a hétköznapokban, feltéve, hogy a gazdák tisztában vannak a szükségleteivel és a megfelelő neveléssel. A kutyákkal való foglalkozás és a velük való közös élmények mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a gyönyörű fajta valóban otthon érezhesse magát a család mellett.

A német dogok iránti szenvedélyem hobbiként indult, amikor családunk évekkel ezelőtt örökbe fogadott egy gyönyörű, fehér alapon fekete foltos szukát. A választásom e különleges színváltozatra nem véletlen: tudtad, hogy minden foltos kutya egyedi? Én ezt a titkot hamar felfedeztem, és ahogy egyre inkább beleszerettem a kutyámba és a fajtába, elhatároztam, hogy keresek egy megfelelő párt a szukám számára, hogy szép, jó típusú utódokat hozhassunk létre. Így jött létre az első alom, és ezzel elkezdődött a német dogokkal teli varázslatos kalandom. A foltos, vagyis harlekin német dogokat gyakran a „milliomosok kutyájaként” emlegetik, ami részben igaz is, hiszen a tenyésztésük valóban komoly kihívást jelent. Bár ez csupán egy sztereotípia, az tény, hogy a csodás színű foltos kutyák előállítása nem mindennapi feladat, és igazi szakértelmet igényel.

A. N.: A német dog egy nagy testű kutya, a 2. fajtacsoportba tartozik, őrző-védő fajtaként van besorolva. A mai német dog esetében nem ez az, ami alapjában véve jellemző rá. Nem agresszív, nagy, jámbor kutya, aki "felülről tekint" a többi kutyára, fizikai és átvitt értelemben is, aki nem kezdeményez verekedést, és általában passzív más kutyákkal szemben. Annak ellenére, hogy az ősök nagyon kemény, nagy testű harci és vadászkutyaként élték az életüket egykoron. A német dogok funkciója változott, vadászatok során hajtókutyaként használták őket. Majd a későbbiekben, ahogy a vadászat formái megváltoztak, a lőfegyverek fejlődése és elterjedése miatt a német dogok egyre inkább reprezentatív és kocsikísérő kutyaként találták meg a helyüket. Annak idején, hogy a vadászatok során kisebb legyen a sérülési felület, a füleiket vágták, avagy kupírozták, a köztudatban is így ismeri őket az emberek többsége, annak ellenére, hogy az érvényben lévő standard ezt már az állatvédelmi szempontok miatt tiltja.

A. N.: A német dog fajtastandardjét Németország gondozza, és ez az FCI által elfogadott hivatalos elnevezés. Azt azért nem árt tudni, hogy

A múltban Dániában a sárga és csíkos színváltozatok voltak a legelterjedtebbek, míg Németország Ulm környékén a foltos és fekete egyedek élvezték a népszerűséget.

Alapvetően ez a kutyafajta lényegében változatlan maradt, csupán a színváltozatai módosultak az idők során. Az FCI, vagyis a Nemzetközi Kutyás Szövetség egykorú döntése alapján ezeket a kutyákat hivatalosan német dognak titulálták. Az angolszász országokban viszont a "great dane", azaz "nagy dán" elnevezés továbbra is népszerű, ami sokakban zavart és tisztázatlanságot okoz. A lényeg azonban az, hogy a hivatalos nomenklatúra szerint ma már német dognak hívják ezt a lenyűgöző kutyafajtát.

5-féle színben, 3 színcsoportban tenyésztjük. Ezek a színek a sárga, a csíkos, a fekete, a foltos és a kék. A foltos és a fekete színek pároztatása esetén megjelenik a szürke alapon fekete foltos színváltozat is, ami régebben színhibás egyednek számított, és a tenyésztésből kizáró ok volt. 2012-től megváltozott a fajtaleírás, és a tenyésztésben elfogadottá vált ez a színváltozat. Ezzel együtt a küllemi kiállításokon is egyre gyakrabban találkozhattunk ezzel a színváltozattal. A fajtastandardot gondozó németdog-klub a 2024. évi standardmódosítással a szürke alapon fekete foltos színváltozatot is elfogadottá nyilvánította, így a kiállításokon ezután már önálló színként bírálják el.

A kék színű dogok napjainkra nagyon népszerűvé váltak. A kék német dogokat másik kék színű vagy kék vonalú fekete kutyával szabad párosítani. Ebben az esetben mindig kék és fekete utódok születnek. A német dog fajta küllemében heterogén, a különböző tenyésztési irányzatok és divatok alapján megkülönböztetünk úgynevezett mediterrán típust, ami a francia és a spanyol területekre jellemzőek. Ezek erős, nagy testű, mutatós szoborszerű kutyák. Van a közép-európai típus, ami egy kicsit zömökebb, rövidebb lábú, erősebb testű, szélesebb koponyájú dogot jelent. Létezik a skandináv, és a hozzá nagyon hasonló amerikai típus; esetükben egy hosszú lábú, elegáns, finomabb és könnyebb fejű kutyát kell elképzelni. A kiállításokon a típusok közötti átmenetek is láthatóak.

Bármilyen színben is pompázzanak, a német dogok esetében elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, milyen gyorsan fejlődnek. Ezek a fiatal, de már impozáns méretű kölykök játék közben sokszor nincsenek tudatában saját hatalmas testüknek, ami izgalmas, de egyben kihívásokkal teli helyzeteket is eredményezhet.

A német dog kölyök életében 6-9 hónapos kor környékén érkezik el az a fontos időszak, amikor már érdemes határozottabb irányelveket kialakítani a kutyánkkal kapcsolatban. Itt az ideje, hogy megfogalmazzuk a szabályokat és az elvárásainkat. Ebben a szakaszban kifejezetten ajánlott, hogy a kutyát elvigyük egy kutyaiskolába, ahol nem csupán a kutyusok, hanem a gazdik is tanulhatnak. Ha ezt a lehetőséget kihagyjuk, könnyen előfordulhat, hogy a német dog felnőttként nehezen kezelhetővé válik, és komoly kihívásokat jelent majd a gazdájának.

Related posts