Nyilvánosságra került, hogy Magyarországon az elvált párok között milyen tényezők okozzák a leggyakoribb konfliktusokat.
A házasságok többsége, amely válással zárul, általában tíz éven belül felbomlik. A drága és időigényes jogi procedúrák helyett a párok ma már mediátor segítségével is elérhetik a megegyezést, így könnyebben átvészelhetik ezt a nehéz időszakot.
Magyarországon az elmúlt évek statisztikái szerint évente körülbelül 15-20 ezer házasság válással zárul. Érdekes módon, noha az esküvők száma az utóbbi évtizedben emelkedett, a válások száma viszonylag állandónak mondható. Egyes szociológusok ezt úgy értelmezik, hogy a házasság intézménye a társadalomban folyamatosan átalakuló szerepet tölt be. Más szakemberek szerint a kormány által nyújtott anyagi juttatások is hozzájárultak ahhoz, hogy többen döntsenek a házasságkötés mellett. Az viszont tény, hogy a válások aránya évtizedek óta magas, és a legtöbb pár a házasságkötés után eltelt első 10 évben keres bírósági felbontást.
A medáitorok tapasztalatai szerint, amikor egy házasság felbomlik, a leggyakoribb okok közé tartozik a kommunikációs nehézségek, a pénzügyi nézeteltérések, az eltérő jövőbeli tervekkel való szembenézés, a megcsalás, valamint a mindennapi élet stressze és túlterheltsége. Az érzelmi távolság és az intimitás hiánya szintén gyakori kiváltó tényezők, amelyek mögött gyakran mélyebb, rejtett kapcsolati gondok állnak.
A gyermekes családokban gyakran előfordul, hogy a szülői szerepek közötti egyensúlyhiány feszültségeket generál. Gyakran az anya az, aki úgy érzi, hogy a háztartási és gyermeknevelési feladatok terhe a vállát nyomja, míg a másik fél, sokszor az apa, talán nem veszi észre a helyzet súlyosságát. Ez az állapot hosszú távon érzelmi kimerültséghez és kiüresedéshez vezethet, ami mind a szülők, mind a gyermekek életére kihat.