Különleges eseménynek lehettünk tanúi a moszkvai metró világában, ahol egy impozáns Sztálin-szobor került felavatásra. Az új műalkotás nemcsak a történelem iránt érdeklődők figyelmét keltette fel, hanem a helyi lakosok és turisták körében is nagy érdeklőd

Öt évtizeddel a lebontása után ismét ünnepélyesen felavatták Joszif Sztálin monumentális emlékművét a moszkvai metró világában. A milliók haláláért felelős orosz diktátor impozáns szobra a Taganszkaja állomás területén található, az 5-ös számú moszkvai metróvonal vonzáskörzetében.
Az emlékművet az 1960-as évek közepén, a Nyikita Hruscsov vezette desztálinizációs folyamat keretében távolították el. Ekkoriban a Sztálin körüli személyi kultuszt jelentősen mérsékelték, a párt és az állam egyaránt lépéseket tettek a múlt árnyainak eltüntetésére. Sztálin arcképei fokozatosan eltűntek a városok utcáiról, az állami hivatalok falairól, és még a munkahelyeken is megszűntek a hódolat jelei. A bebalzsamozott testét is elszállították a lenini mauzóleumból, így egy új korszak kezdetét jelezve.
A moszkvai metró épp 90 éve, 1935. május 15-én, Sztálin hatalmának tetőpontján került üzembe, a város az évfordulót ünnepli az emlékművel.
Alexander Szinovjev történész véleménye szerint a szoborfal helyreállítása nem a régi színek és anyagok felhasználásával történt, ráadásul nem is felel meg maradéktalanul a '60-as években eltűnt eredeti részleteinek. Szinovjev úgy véli, hogy inkább "ideológiai gesztusról" beszélhetünk, semmint valóban hiteles történelmi rekonstrukcióról.
A késői putyinizmus színpadán újra felbukkan a Sztálin-kultusz, amely különös hangsúlyt kapott az orosz-ukrán háború kezdetével. Az utóbbi időszakban Oroszország számos pontján állítanak fel újabb szobrokat a "nagy nemzetvédő" Sztálin tiszteletére, ezzel is jelezve a múlt hősies alakjának iránti megújult vonzalmat.