Rákkeltő anyagok bújhatnak meg a cipőd talpán – ezért érdemes már a bejáratnál levesned őket! – Házipatika


Számos indok támasztja alá, hogy a küszöbön állva érdemes legyen megszabadulni a cipőinktől.

A beltéri cipőviselés hagyományai kultúránként jelentősen eltérnek. Az európaiak gyakran megdöbbenve figyelik, amikor amerikai sorozatokban a szereplők cipőben járkálnak otthonukban, sőt, még a kanapén is ezzel pihennek. Ezzel szemben Japánban még szigorúbb hagyományok élnek a lakás higiéniájának megőrzésére. A japánok rendkívüli figyelmet fordítanak arra, hogy a kültéri és beltéri ruházatokat jól elkülönítsék, és soha ne keverjék össze őket. A Science Alert cikkében részletesen bemutatják, miért elengedhetetlen, hogy a kültéri lábbelik kizárólag a külső környezetben maradjanak, ezzel védve otthonaink tisztaságát és kényelmét.

Amikor kitakarítunk, nem csak a szemmel is jól látható kosszal vesszük fel a harcot. A külvilágból rengeteg mikroszkopikus méretű szennyeződés (például baktérium, vírus és gomba, esetleg valamilyen káros vegyület) juthat be, amely az egészségünkre is veszélyt jelenthet. Ezek egy részét a cipőinkkel hurcoljuk be, ami nem annyira meglepő, ha belegondolunk, milyen koszos helyeken fordultunk meg bennük. Az Arizonai Egyetem tanulmánya szerint a cipők 96 százalékán kimutatható a coliform baktérium, amely gyakran megtalálható a székletben.

A vizsgálatok során megállapították, hogy a minta 27 százalékában megtalálható az E. coli baktérium. Ez a mikroorganizmus a normál bélflóra egyik alapvető eleme, de a bélcsatornán kívüli területeken súlyos gennyes és gyulladásos elváltozásokat idézhet elő. Míg egyes E. coli törzsek teljesen ártalmatlanok, mások Shiga toxint termelnek, ami véres hasmenést okozhat, továbbá hemolitikus urémiás szindrómához vezethet. Ez a kórkép súlyos veseelégtelenséggel járhat, és potenciálisan életveszélyes állapotot jelent. Különösen az öt év alatti gyermekek vannak kitéve ennek a veszélynek, hiszen az ő immunrendszerük még fejlődés alatt áll, és gyakran hajlamosak arra, hogy földről felvett tárgyakat a szájukhoz érintsenek.

Emellett a cipőnkkel behordhatjuk még a Clostridium difficile-t is, ami a kórházi fertőzések jelentős részéért is felelős. A kórokozó olyan álhártyás vastagbélgyulladást (álhártyás colitist) okoz, amely komoly hasmenéssel jár; beteg és gyenge emberekre nézve különösen nagy veszélye van.

Kutatások során megállapították, hogy a kültéri lábbelik gyakran hordoznak magukon peszticideket, gyomirtó szereket és nehézfémeket, mint például ólmot. Ezek az anyagok komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, különösen a kisgyermekek és a háziállatok számára. A városi porban található ólom különösen aggasztó, mivel károsíthatja a gyermekek agyának fejlődését, és hosszú távon kognitív problémákat okozhat. Továbbá, a cipők talpán megtelepedő allergének, például pollen, súlyosbíthatják az allergiás reakciókat és más légúti megbetegedések tüneteit a zárt terekben.

Még aggasztóbb, hogy a cipőnk talpán hordozott rákkeltő anyagok könnyedén bejuthatnak otthonunkba, hiszen ezek az aszfaltozás során használt tömörítőanyagok. Egy amerikai kutatás során kiderült, hogy ezek a vegyi anyagok a háztartási porban is jelentős koncentrációban megtalálhatók – néhány helyen akár 37-szer magasabb szintet is mértek, mint ami a szabadban volt.

Ha már a bejárathoz érkezünk, érdemes levetnünk a cipőnket, hiszen ezzel jelentős mértékben csökkenthetjük a környezetünket fenyegető káros anyagok bejutását. Jó ötlet kijelölni az ajtó utáni 1-2 méteres zónát, ahol mindenki kényelmesen leveheti a lábbelijét, és helyette benti papucsot húzhat. Ezt a területet különösen fontos alaposan tisztán tartani, és rendszeresen fertőtleníteni!

Related posts