Riedl Annamária "Egymillió dolláros utazás" című művében egy figyelemre méltó és aggasztó jelenséget tár fel: a láthatatlan veszélyt, amely Dél-Amerika utcáin leselkedik a gyanútlan turistákra. A scopolamin, egy különleges drog, amelyet a bűnözők manipulá

Az utóbbi időszakban egy rendkívül alattomos technika kezdett el teret hódítani.
Egy rendkívül félelmetes és hatékony anyagról van szó, amely szinte azonnal képes elvenni az ember akaraterejét. Ez nem csupán egy kitalált történet, hanem a valóság sötét oldala Kolumbia és más dél-amerikai országok forgalmas utcáin. Itt a bűnözők a scopolamin nevű vegyületet alkalmazzák, hogy manipulálják a gyanútlan turistákat, akik könnyű prédák lehetnek a város zajában.
Dél-Amerika számos országában már nem csupán a klasszikus rablások fenyegetik a gyanútlan turistákat. Az utóbbi években egy különösen alattomos módszer terjedt el: egy láthatatlan, szagtalan, íztelen szer, amely egy szempillantás alatt képes eltüntetni az emberi akaratot. A scopolamina - más néven burundanga - egy erőteljesen pszichoaktív alkaloid, amelyet leggyakrabban az áldozat italába kevernek, vagy akár az arcába fújnak, és már ennyi is elegendő ahhoz, hogy a szervezet reagáljon. Az eredmény, a teljes alávetettség. Az áldozat készpénzt vesz fel az ATM-ből, átadja az ékszereit, beengedi támadóit a saját szállodai szobájába - mindezt látszólag önszántából, ezt nevezik a bűnözők "egymillió dolláros utazás"-nak.
A scopolamina természetes eredetű anyag, amely a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozó növényekben található, például a nadragulyában (Atropa belladonna), az angyaltrombitában (Brugmansia) és a csattanó maszlagban (Datura). Ezeknek a növényeknek a története nem új keletű. Már az ókori görögök is ismerték a csattanó maszlagot, mint a jóslás és a sámánisztikus szertartások eszközét. Később a középkorban "boszorkányfűként" emlegették, amelyet előszeretettel használtak transzállapot előidézésére. Az aztékok és más dél-amerikai kultúrák szintén alkalmazták, főként rituális célokra. A hatóanyag erős antikolinerg hatású, azaz blokkolja az idegrendszerben az acetilkolin hatását, amely alapvető szerepet játszik az éberség, a memória és az akaratlagos mozgások szabályozásában. Napjainkban azonban a burundanga szó hallatán már nem misztikus növényt, hanem brutális bűntények eszközét látjuk magunk előtt.
Orazio Cantoni, az Olasz Toxikológiai Társaság elnöke hangsúlyozza, hogy a scopolamina egyik legijesztőbb jellemzője az, hogy "képessé teszi az embert erkölcsi határainak elhagyására, gyengíti akaraterejét, és teljesen kiszolgáltatottá teszi a környezeti hatásoknak." Nem véletlen, hogy ezt a növényt régen boszorkányfűnek nevezték. A hatás szinte azonnal érezhető, különösen, ha a por formájában az orr nyálkahártyáján keresztül kerül be a szervezetbe. Az áldozatok gyakran nem emlékeznek arra, mi történt velük a hatása alatt, mivel az amnézia a scopolamina tipikus tünete.
Amikor a szer a bűnözők kezébe jut, különféle ravasz módszerekkel alkalmazzák, amelyekben közös vonás a meglepetés, a titkolózás és az álcázás. A mérgező anyag nem csupán italokba kerülhet, hanem cigarettákra, bankjegyekre, zsebkendőkre, sőt, kézfogás során átadott papírdarabokra is felvihető. Egyes jelentések szerint a támadók gyakran egy hirtelen kérdést dobnak fel az utcán, miközben észrevétlenül egy apró mennyiségű port fújnak az áldozat arcába.
A következő lépés az "irányítás". A turistát egy ATM-hez kísérik, közben az ékszereit és készpénzét önként adja át, gyakran még segítséget is nyújt a támadóknak saját lakhelyének vagy szállásának kifosztásában. A legaggasztóbb, hogy sok áldozat csak másnap reggel, teljes emlékezetkiesés után döbben rá, mi történt vele, vagy csak akkor, amikor a bankja értesíti, hogy több ezer dollárt vett fel az éjszaka során.
A scopolamina nem csupán a pszichológiai hatásai révén jelenti a veszélyt. Az anyag túladagolása - ami sajnos gyakran előfordul az ilyen bűncselekmények során - komoly következményekkel járhat. Szívritmuszavarok, görcsrohamok és hallucinációk léphetnek fel, sőt, a légzésbénulás is fennállhat, ami a legrosszabb esetben akár halálhoz is vezethet.