Az opioidválság az Egyesült Államokban talán súlyosabb, mint azt eddig feltételeztük.


Egy friss kutatás eredményei alapján több amerikai él illegális opioidokkal, például fentanillal, mint ahogyan azt korábban gondolták. Ez a megállapítás hangsúlyozza, hogy hatékonyabb megközelítések szükségesek az opioidválság mélyebb megértéséhez – számol be róla az EurekAlert.

A felmérés szerint a megkérdezett amerikai felnőttek 11 százaléka számolt be illegális opioidhasználatról az elmúlt 12 hónapban, és 7,5 százalék számolt be illegálisan előállított fentanil használatáról ugyanebben az időszakban. Ez az arány több mint hússzor magasabb, mint egy sokat idézett szövetségi tanulmány becslése, ami évente faggatja az amerikaiakat az illegális droghasználatról.

A JAMA Health Forum szaklapban közzétett tanulmány szerint a kutatók szerint ezek az eredmények alátámasztják, hogy a kormányzat jelentősen alábecsüli az illegális drogfogyasztást, és új módszerekre van szükség ahhoz, hogy jobban nyomon lehessen követni ezt a kulcsfontosságú mutatót az opioidválságban szenvedő országban.

1997 és 2018 között az Egyesült Államokban közel 450 ezren haltak bele az opioidalapú fájdalomcsillapítók túladagolásába, éveken keresztül emberek tömegei szoktak rá a legális, eredetileg receptre felírt szintetikus opioidokra, amiket később aztán feketén szereztek be és ellenőrizetlenül szedtek. Donald Trump amerikai elnök még egészségügyi válsághelyzetet is kihirdetett az opioidfüggőség terjedése miatt, a krízis csúcsán ugyanis nagyjából napi kétszáz ember halt bele a szintetikus opioidok túladagolásába. A válságért elsősorban felelőssé tett amerikai gyógyszergyártónak, a Purdue Pharmának 7,4 milliárdos (2,7 ezermilliárd forint), három gyógyszerforgalmazó cégnek, a McKessonnak, az AmerisourceBergennek és a Cardinal Healthnek pedig összesen 21 milliárd dolláros (7,5 ezermilliárd forint) kártérítést kell fizetnie.

Az amerikai opioidválság kezdetben a vényköteles opioidok dominálta világával indult, ám a 2010-es évek elejére a helyzet drámaian megváltozott: a heroin fokozatosan átvette a főszerepet, majd néhány év múlva az illegálisan gyártott fentanil lépett a színre. Ahogy az opioidválság tovább terjed, a különböző szerekkel összefonódó halálesetek egyre gyakoribbá válnak. Az illegálisan előállított fentanil a túladagolásos halálesetek többségében továbbra is kulcsszereplő, tragikus következményekkel terhelve a közösségeket.

"Az illegális opioidhasználat mértékének felmérése meglehetősen ritka, és általában csak hosszú idővel az adatgyűjtés után válik elérhetővé, ami megnehezíti a rövid távú trendek követését" - nyilatkozta David Powell, a kutatás vezető szerzője. "Kutatásunk egy innovatív megközelítést kínál az illegális opioidok előfordulásának gyors, pontos és költséghatékony nyomon követésére."

A kutatók megfigyelései alapján a szövetségi felmérések alacsonyabb eredményei összefüggésben állhatnak azzal, hogy ezek a felmérések illegális opioidhasználatra vonatkozó kérdéseket tartalmaznak. Ennek következtében sokan nem merik bevallani, ha esetleg fogyasztanak ilyen anyagokat. Ráadásul ezekben a kutatásokban a megkérdezettek körülbelül felét személyesen keresik meg, ami tovább növelheti a résztvevőkben a félelmet, hogy nyíltan elmondják drogfogyasztási szokásaikat.

A RAND nonprofit szervezet és a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói nemrégiben egy reprezentatív online felmérést végeztek, amely során 1515 amerikai felnőttet kérdeztek meg. A kutatás középpontjában a vény nélkül kapható opioidok, például a heroin és az illegálisan előállított fentanil használata állt, amelyet az elmúlt 12 hónap tapasztalatai alapján vizsgáltak. A felmérés különlegessége abban rejlik, hogy a résztvevőket arra is megkérdezték, hogy tudatosan használtak-e illegális opioidokat, és hogy az illegálisan előállított fentanil használata esetén szándékosan vagy véletlenül történt-e a fogyasztás.

A megkérdezettek 7,7 százaléka számolt be szándékos vény nélkül kapható opioid használatáról, további 3,2 százalékuk pedig nem szándékos vény nélkül kapható opioid használatáról.

A vény nélkül elérhető opioidokat alkalmazó személyek körében a legtöbben illegális fentanil használatról számoltak be. Az adatok szerint a fentanil szándékos fogyasztásának aránya 4,9 százalékra tehető, míg a nem szándékos használat esetében ez az arány 2,6 százalék.

Azon válaszadók közül, akik az elmúlt 12 hónapban vény nélkül kapható opioidok használatáról számoltak be, 39 százalék vallott arról, hogy az első opioidhasználat során felírt gyógyszert használtak, míg 36 százalék arról, hogy nem felírt vényköteles opioidokat használtak. A fennmaradó 25 százalék azt válaszolta, hogy az opioidokkal való első találkozásuk illegálisan előállított drogok formájában történt.

„A bemutatott adatok kulcsfontosságúak az opioidválság megértésében és kezelésében” – nyilatkozta Mireille Jacobson, a kutatás társszerzője és a Dél-Kaliforniai Egyetem közgazdásza. „Elengedhetetlen, hogy rendelkezésünkre álljanak friss, valós idejű információk, hogy ne csupán a válság jelenlegi állapotát tudjuk felmérni, hanem azt is, hogy milyen előrehaladást mutatunk a problémák kezelésében.”

Related posts