Saját forrásaink valószínűleg nem elegendőek egy ilyen pályázat megvalósításához, de az uniós támogatásokat mindenképpen érdemes kiaknázni.


Kérdéses, hogy vajon minden zöld színűnek látszó beruházás valóban kedvező hatással van-e egy település fenntarthatóságára. E kérdés alaposabb megvizsgálására a kézdivásárhelyi önkormányzat uniós pályázatot nyert, amely lehetőséget ad arra, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a fenntartható fejlesztések valódi hatásaiba.

Intelligens energetikai fejlesztési koncepciók kidolgozására kap támogatást a céhes város. Az Intelligens energetikai fejlesztésekkel az élhetőbb városért (With smart energy developments for a more liveable city) elnevezésű projekt a város energetikai hatékonyságának növelését célozza. A 60 000 eurós kiírásra márciusban nyújtott be egy integrált pályázatot az önkormányzat a Budapesti Műszaki Egyetem munkatársaival együttműködve.

A támogatás célja, hogy elősegítse olyan innovatív energetikai fejlesztési koncepciók kidolgozását, amelyek révén egy költséghatékony és energiahatékony városi környezet valósulhat meg. Az ilyen koncepciók olyan beruházásokra fókuszálnak, melyek az energiahatékonyság fokozását, a megújuló energiaforrások alkalmazását és a környezetbarát technológiák integrálását helyezik középpontba. Ennek eredményeként egy élhetőbb, fenntarthatóbb városi életforma valósulhat meg, amely nemcsak a lakók kényelmét szolgálja, hanem hozzájárul a környezet megóvásához is.

Ezen fejlesztések Kézdivásárhely esetében folyamatban lévő és jövőbeni beruházások révén valósulnak meg. A legfontosabb tervek közül a szemétszállítási rendszer korszerűsítése, az utcai közvilágítás modernizálása már régebb óta az önkormányzat prioritási listáján szerepel, sőt részben már meg is valósították.

A lista további érdekes elemeket is tartalmaz, mint például egy intelligens energiafigyelő és mérőrendszer kiépítése, az önkormányzat tulajdonában lévő épületek modernizálása és felújítása, lakóépületek korszerűsítése, napelempark létrehozása, a parkolási rendszer hatékonyabbá tétele, valamint a járműpark korszerűsítése és még sok más.

"A Kicsid Gábor Sportcsarnok, a Deme László Műjégpálya és a Sporthotel azok az épületek, amelyek folyamatos használatban állnak, így jelentős energiát fogyasztanak. Éppen ezért kiemelt figyelmet fordítunk korszerűsítésükre. Célunk, hogy napelemekkel csökkentsük az energetikai terhelést, és a nyertes pályázat segít abban, hogy felmérjük, mennyire megvalósítható egy ilyen fejlesztés. Alaposan át kell vizsgálnunk az épületek és tetőszerkezetük adottságait, hogy megállapítsuk, telepíthetők-e napelemek, és ha igen, akkor milyen mennyiségben. Emellett fontos, hogy felmérjük, ez milyen pozitív hatással lenne a fenntarthatóságra. A projekt célja, hogy választ adjon ezekre a kérdésekre" - részletezte Szilveszter Szabolcs alpolgármester válaszában.

Hangsúlyozta, szerinte ez egy nagyon jó pályázata az uniónak, hiszen azt biztosítja, hogy az önkormányzatnak lesz egy rálátása a jelenlegi rendszerére, arra, hogyan tudja azt kihasználni, illetve milyen lehetőségei vannak a fejlesztésekre, és azok függvényében milyen konkrét tervekkel állhat elő.

"Néhány munkatársunk számára kötelezővé válik egy energetikai menedzsment kurzus elvégzése, amelynek végén vizsgát is kell tenniük. Ezáltal a jövőben még inkább elsajátítjuk az ilyen jellegű beruházásokhoz szükséges szakmai ismereteket" - hangsúlyozta az elöljáró.

A tervek és célok rendkívül összetettek, hiszen nem csupán az önkormányzat érdekeit képviselik, és nem is kizárólag az ő hajlandóságuktól függenek. Például, ha a tanács jóváhagyja a kerékpármegosztó rendszerek kiépítését, de a lakosság körében nincs igény a használatukra, akkor a beruházás nem járul hozzá a város fenntarthatóságához. Ezzel szemben a városi parkolási rendszer optimalizálása biztosan előnyöket hoz a lakosság számára, javítva ezzel a közlekedési helyzetet és a város élhetőségét.

"A projekt keretein belül egy korszerű kamerarendszer telepítése szerepel a parkolóterületekhez. A célunk az, hogy digitális megoldások révén valós időben tájékoztathassuk az autósokat arról, hogy a különböző parkolóhelyeken van-e még szabad kapacitás, és érdemes-e beállniuk. Ez a megoldás nemcsak a járművezetők számára jelentene előnyt, hanem energetikai szempontból is kedvező hatással lenne a városra, hiszen csökkenthetnénk az üzemanyag-fogyasztást" - emelte ki az alpolgármester.

Ezek a fejlesztések jelentős mértékben hozzájárulhatnak a város érvényben lévő Fenntartható Energia Akciótervében kitűzött célok megvalósításához. Az előzetes kalkulációk alapján, amennyiben minden tervezett beruházás megvalósul, a várható energiamegtakarítás elérheti a 26.757 Gigawatt/órát, míg a széndioxid-kibocsátás csökkenése évi 7145 tonnára tehető. Emellett a megújuló energia termelése évente 7,161 Gigawatt/órára nőhet. Ezen eredmények nemcsak a környezeti mutatók javulását, hanem a városlakók életminőségének emelkedését is elősegítik.

Related posts