SONLINE - Titkosügynök értesítette, hogy ha a vendég túl boldog volt a Balatonnál.
A balatoni nyarak varázslatos, önfeledt pillanatai, amelyek a nosztalgia szőtte 1960-as évekbeli képzeletbeli világát, mögött sötét és bonyolult erők húzódtak meg. Bár a kelet- és nyugat-németek látszólag zavartalanul pihenhettek a tó partján, a háttérben számos titkosügynöki jelentés készült, amelyek felfedték ennek a korszaknak a rejtett feszültségeit és bonyodalmait. A napfényes strandok és a boldog pillanatok mögött tehát egy másik, sokkal bonyolultabb valóság rejtőzött.
A kelet-német titkosügynökök, közismert nevükön a Stasi, szinte minden álma az NDK-sok disszidálásának megakadályozása volt, hiszen a nyugati világba való szökésük komoly veszélyt jelentett a rendszerre. A balatoni találkozók során lehetőség nyílt arra, hogy a kelet-német állampolgárok a nyugati turisták segítségével készüljenek a szökésre, így a Stasi igyekezett minden lehetséges módon megakadályozni ezt a jelenséget. Az idegenvezetők beszervezése mellett operatív csoportokat is mozgósítottak a Balaton vidékére, hiszen az 1960-as évek végére már több mint százezer turista látogatott el a magyar tengerhez. A nagyobb üdülőhelyeken, mint Balatonfüred, Keszthely és Siófok, megfigyelési központokat alakítottak ki, de kisebb településeken is működtek ügynöki hálózatok. A Balaton-brigád néven emlegetett ügynökök látszólag ártalmatlan nyaralók voltak, azonban minden rendelkezésre álló eszközt, köztük a korabeli technikai kütyüket is felhasználták: teleobjektíves fényképezőgépeket, töltőtollba rejtett hangrögzítőket, távcsöveket és magnókat. Sőt, volt olyan javaslat is, hogy lakóhajókat állomásoztassanak a Balatonon, de ezek álcázása nehézkesnek bizonyult, így inkább a hagyományos módszerekre, mint például a szobák bepoloskázására, a levelek felbontására és a telefonok lehallgatására támaszkodtak. A csoport tagjai közül sokan csak a nyári szezonban végezték feladatukat, de akadtak olyanok is, akik egész évben az országban, főként a fővárosban tartózkodtak, figyelve és jelentve a gyanús tevékenységeket. A Balaton tehát nem csupán a pihenni vágyók paradicsoma volt, hanem a titkos megfigyelés színtere is, ahol a nyaralás álcája mögött komoly politikai játszmák zajlottak.
A Stasi figyelő tekintete ellenére az NDK-s turisták közül többen megpróbálták az illegális határátlépést, leggyakrabban autócsomagtartóban elbújva. Keveseknek sikerült, de akiknek nem, azokat a magyar hatóságok a Stasinak adták át. Otthon súlyos ítélet, kettőtől öt évig terjedő börtönbüntetés várt rájuk. A magyar belügy egy ideig együttműködött a Stasival, a jelentéseket továbbították kelet-német kollégáiknak.
A Balaton fedőnevű ügynök az 1970-es évek Fonyódjára kalauzol minket, ahol kemping portásként tevékenykedett. Feladata kezdetben az NDK-ból érkező vendégek megfigyelése volt, később pedig a magyar turisták viselkedésének nyomon követése. A jelentések alapján úgy tűnt, hogy az ügynökök számára szinte minden gyanúsnak számított: ha valaki túlságosan fognak költekezett, ha az estét szórakozóhelyen töltötte, vagy ha látszólag túlságosan jókedvű volt. Nem csupán a Stasi, hanem a magyar hatóságok is fenntartottak úgynevezett akciólakásokat, ahonnan a megfigyelések lebonyolítását irányították. Egy korabeli magyar jelentésből kitűnik, hogy az ügynökök munkája mennyire alapos volt: „Többéves tapasztalatunk alapján idén nyáron is akciólakást szervezünk a Balaton partján. Olyan külföldi kapcsolatainkat helyezzük el, akikkel operatív célból információt gyűjtünk, vagy előkészítjük a beszervezésüket. A munkánk zavartalanságának érdekében konspirációs okok miatt célszerű ezeket a személyeket elszigetelni a nagy forgalomtól, különös figyelmet fordítva az idegenforgalomra. A választott ingatlan egy háromszintes nyaraló, ahol a földszinten garázs, az első emeleten tágas társalgó, konyha, zuhanyzó és egyéb mellékhelyiségek találhatók, míg a második emeleten 2x2 ágyas hálószobák, fürdőszoba és WC kapott helyet. Mindkét lakásszinten tágas loggia áll rendelkezésre, ahonnét lenyűgöző panoráma nyílik a Balatonra. Az ingatlan jól felszerelt, berendezett, népies díszítéssel ellátva. A ház előtt zöld terület, kerti bútorok és szalonnasütő hely várja a vendégeket.”