A szerb parlamentben heves összecsapás alakult ki a képviselők között az újvidéki tragédia kapcsán - Nézd meg a videót!


Az ellenzéki álláspont szerint a korrupció és a szakszerűtlenség állnak a háttérben, ami végül az előtető leszakadásához vezetett.

A szerbiai parlament hétfői ülésén heves szócsata robbant ki, amely végül verekedésbe torkollott. A kormánypárti és ellenzéki képviselők között kialakult feszültség olyan mértékig fokozódott, hogy a biztonsági személyzetnek is be kellett avatkoznia, hogy megfékezze a konfliktust.

A verekedés nem a napirendi pontok körüli vitákból fakadt, hanem leginkább a 2025-ös költségvetés javaslatának körüli feszültségekből. Az ülés kezdetén az ellenzék éles kritikát fogalmazott meg a házelnök ellen, amiért nem volt hajlandó napirendre venni a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, amelyet elegendő számú ellenzéki képviselő támogatott. Ezt követően az újvidéki tragédia, amely november elsején 15 áldozatot követelt, helytelen kezelése miatt támadták a kormányt és a kormánypártokat. Az ellenzék arra figyelmeztetett, hogy a "mindent átszövő korrupció" és a szakszerűtlenség áll a vasútállomás előtetőjének leszakadása mögött.

A parlamenti ülés egy különleges pillanattal indult, amikor egyperces néma csenddel adóztak a 15 áldozat emlékének.

A feszültség és a verekedés akkor robbant ki, amikor a kormánypárti képviselők, válaszul az ellenzék heves bekiabálásaira, a korábban, 2000 és 2012 között kormányzó ellenzékieket kezdték el korrupcióval vádolni, valamint az ország jelenlegi problémáinak gyökereit is rájuk hárították.

A képviselők többször is összecsaptak, és az ellenzék egy óriási, véres tenyeret ábrázoló transzparenst is kihúzott a teremben.

Az újvidéki tragédiával összefüggésben már 12 embert tartóztattak le, köztük Goran Vesic volt építésügyi minisztert, aki az előtető leszakadását követő napokban lemondott, ám a történtekért nem vállalta a felelősséget.

A tragédia miatt azonnal tiltakozásba kezdett az ellenzék, amely azt követeli, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, valamint mondjon le a miniszterelnök és Újvidék polgármestere.

A szerződéseket azért szeretnék látni, mert a tragédia napján az illetékes miniszter és a pályaépítésért és fenntartásért felelős vállalat azt közölte, hogy a szóban forgó előtető nem volt része a felújítási munkának, viszont számos, azóta készült felvétel tanúsága szerint közben módosítottak a szerkezetén, és további terhelésnek tették ki a hat évtizede épült szerkezetet.

Újabb miniszteri lemondásra került sor Szerbiában, a legutóbbi újvidéki tragédia következtében.

Az újvidéki vasútállomás, amely 1964-ben nyitotta meg kapuit, az utóbbi években jelentős átalakuláson ment keresztül. 2021 és 2022 folyamán több ütemben újították fel, és a munkálatok idén is tovább folytatódtak. Goran Vesic júliusban hivatalosan is bejelentette, hogy a felújítási folyamat befejeződött, és az épület mostantól ismét teljes mértékben használatba vehető.

Aleksandar Vucic köztársasági elnök az ügy kapcsán hangsúlyozta, hogy a bíróság feladata a felelősség megállapítása a tragédiával kapcsolatban. Ugyanakkor kiemelte, hogy mindazokat, akik elhanyagolták a hatvan éve álló épület karbantartását és felújítását, felelősség terheli. Az elnök arra is rámutatott, hogy a felelősök felkutatása nem csupán egy bűnös keresése miatt szükséges, hanem azért, hogy a jövőben elkerüljük az ehhez hasonló sajnálatos eseményeket.

A kutatás lezárult, és a szerb elnök most politikai és bűnügyi felelősöket keres a 14 újvidéki halálos áldozat ügyében. Az újvidéki tragédia után düh és gyász uralkodik el az embereken, a tüntetők pedig a miniszterelnök lemondását követelik.

Related posts