Komoly következményekkel járhat, ha meggondolatlanul kezd el fényképeket megosztani az interneten.


A Clearview AI Inc. egy innovatív amerikai cég, amely 2017-ben indult, éppen a mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése előtt. A vállalat fő célja a tömeges arcfelismerő technológia kifejlesztése, amely forradalmasíthatja a képfeldolgozást. A Clearview AI szoftvere lehetőséget biztosít arra, hogy egy feltöltött arckép összehasonlításra kerüljön egy hatalmas, az interneten gyűjtött adatbázissal, amely már több mint 30 milliárd fényképet tartalmaz. Ez a technológia új dimenziókat nyithat meg az azonosítás és a biztonság terén, ugyanakkor számos etikai kérdést is felvet.

A Clearview AI képeket gyűjt különféle népszerű közösségi média platformokról, mint például a Facebook, Instagram, Twitter, YouTube és LinkedIn. Ezen kívül a cég más, nyilvánosan hozzáférhető weboldalak tartalmát is felhasználja, ideértve híroldalakat, oktatási intézmények honlapjait, munkahelyi oldalak adatait és bűnügyi adatbázisokat. Az adatgyűjtés kiterjed olyan weboldalakra is, ahol egyének arcképei találhatóak, így például blogok és fórumok is hozzájárulhatnak a képek forrásához. Ennek eredményeként könnyen megfogalmazható az a megállapítás, hogy a Clearview AI valószínűleg több fényképet tárol a világ 8 milliárd lakójának jelentős részéről.

Az adatokat automatizált eszközökkel, tömegesen szerzik meg ún. "scraping" módszerrel, ami magyarul "lekaparásnak" fordítható. Nem arra kell itt gondolni, hogy kifejezetten portréfotókat keres az algoritmus, hanem olyan képeket, amelyen emberi arcok találhatóak. Tehát ha valaki nem is akar fent lenni a közösségi médiában, akkor is bekerülhet az adatbázisba, ha az ismerősei róla is osztanak meg képet. Az algoritmus nemcsak az emberi arcot azonosítja, hanem metaadatokat is társít hozzájuk (például a kép eredeti URL-jét vagy geolokációs információkat), amelyek segíthetnek az egyének azonosításában.

Related posts