Szijjártó kijelentette, hogy nem áll szándékunkban támogatni a szankciók további meghosszabbítását.
A miniszter véleménye szerint fontos, hogy elegendő időt biztosítsunk az amerikai-orosz tárgyalások számára, mivel ezek a folyamatok nem siethetők el. Ezen kívül arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Bizottság már túllépett egy korábban vállalt kötelezettségén.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium hivatalos közleménye alapján a tárcavezető az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval tervezett megbeszélése előtt kifejtette, hogy az európai liberális politikai körök nyíltan azt kívánják, hogy Ukrajna továbbra is harcoljon a háborúban, és ezen törekvéseik révén nyomást gyakorolnak az ukrán elnökre is.
(A legújabb információk egy helyen)
"Nyilvánvaló, hogy nem tudom megítélni, mennyire szükséges őt ebbe az irányba terelni, de az kétségtelen, hogy az ukrán elnök folyamatos inspirálása és bátorítása a háború folytatására egyértelműen jelen van" - mondta.
Majd azt közölte, hogy jövő hétfőn összeül az európai uniós külügyi tanács, és már most nagy a nyomás a magyar kormányon az alapvetően orosz és belarusz személyeket célzó szankciók meghosszabbítására vonatkozóan, miközben ezek hatálya csak március 15-én jár le, döntést pedig március 10-ig kell hozni - számolt be az MTI.
"Azonban nyilvánvaló, hogy Európa háborús politikai vezetői sietnek előre, és igyekeznek nehézségeket teremteni a béke megteremtésének folyamatában. Folyamatosan olyan döntések sürgetésére törekednek Brüsszelben, melyek képesek gátat szabni a békefolyamat előrehaladásának" - fejtette ki véleményét.
„Nem értünk egyet azzal, hogy a hétfői napon a személyekre vonatkozó szankciós intézkedéseket további hat hónappal meghosszabbítsuk” – közölte.
Ennek indoklásaként azt említette, hogy van idő március 10-ig, ameddig döntést kell hozni a szankciók meghosszabbításáról, és időt kell adni az amerikai-orosz tárgyalásoknak, ezért fontos megakadályozni minden olyan döntést, amely akadályozhatja a sikert.
Valamint arra is kitért, hogy az Európai Bizottság legutóbb négy pontban adott garanciát a kormánynak arra, hogy biztonságban lesz Magyarország energiaellátása Ukrajna vonatkozásában, s ezek közül egyet már meg is szegtek.
Rámutatott: a brüsszeli bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy az ukrajnai gáztranzit újraindításáról hazánk bevonásával fognak tárgyalni. "Ehhez képest minket nem hívtak meg erre az egyeztetésre, hiába kértük, csupán a szlovákokat és az ukránokat invitálta meg az Európai Bizottság" - hangsúlyozta.
"Ezért már egy ígéretet, egy garanciát jelentő ígéretet a négyből megszegtek" - fogalmazott meg.
"Ezért hétfőn nem fogunk hozzájárulni a személyekre vonatkozó szankciós rendszer kiterjesztéséhez, hiszen március 10-ig van időnk. Figyelemmel kísérjük az orosz-amerikai tárgyalások alakulását, és majd meglátjuk, hogy milyen döntés válik szükségessé." - foglalta össze.
Szijjártó Péter kritikát fogalmazott meg az európai vezetés azon javaslatával kapcsolatban, amely egy körülbelül húszmilliárd eurós támogatási csomag elfogadását célozza meg Ukrajna érdekében. Az elképzelés célja, hogy az ország elkerülje a nem kedvező megállapodások kötését, amelyek a béketárgyalások során merülhetnek fel.
"Ezért határozottan kijelentjük, hogy ezt nem fogadjuk el; hétfőn ezt a javaslatot sem fogjuk támogatni. Nem fogunk hozzájárulni ahhoz, hogy az európai adófizetők pénzéből húszmilliárd eurót költsenek el arra, hogy Ukrajna továbbra is a háborúban maradjon" - figyelmeztetett.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése új lehetőségeket teremtett a békepárti erők számára. Ennek következtében a tábor sikeresen dominálni tudott a politikai színtéren, és ezzel kezébe vette a világpolitikai kezdeményezést.
"Ez azzal is jár azonban, hogy a háborúpártiak hangos jajveszékelésbe kezdtek, ki kellett jönniük újra a napra, s világosan állást kellett foglalniuk. Ma a kérdést úgy lehet feltenni, hogy vajon a háborúpártiak, akiket alapvetően liberális európai politikusok vezetnek, meg tudják-e akadályozni, hogy Donald Trump békét teremtsen Ukrajnában" - fogalmazott.
"Mi arra vágyunk, hogy a béke uralkodjon, de sajnos egyértelmű, hogy Európa háborúpárti politikai vezetői még mindig nem hajlandók lemondani ambícióikról, és továbbra is igyekeznek megakadályozni Donald Trump béketervének megvalósulását. Úgy vélem, most van a legnagyobb esély a megoldásra, hiszen az Egyesült Államok és Oroszország között a legfelsőbb szinten zajló konzultációk új reménysugarat hoztak a béke irányába" - tette hozzá.