Szijjártó Péter kifejtette, hogy Magyarország a kelet-nyugati együttműködést nem fenyegetésként, hanem lehetőségként értékeli, hangsúlyozva ezzel a nemzetközi kapcsolatokban rejlő potenciális előnyöket. Az ilyen megközelítés a gazdasági és politikai párbe


Szijjártó Péter: Magyarország nem veszélyként, hanem lehetőségként tekint a kelet-nyugati együttműködésre PestiSrácok.hu 2025-05-13

Magyarország a Kelet és Nyugat közötti együttműködést nem fenyegetésként, hanem mint egy kiváló lehetőséget látja, amelyből hazánk jelentős előnyökre tehet szert - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi nyilatkozatában Vácrátóton.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Nippon Paper Chemicals Europe üzemének megnyitásán arról számolt be, hogy a japán vállalat vegyipari üzletága körülbelül 15 milliárd forint értékű zöldmezős beruházás keretében építette fel az akkumulátoralkatrész-gyárát a településen, amihez az állam 2,3 milliárd forint támogatást adott, így segítve elő az első ütemben hatvan új munkahely létrejöttét.

Beszédében hangsúlyozta, hogy a globálisan több mint 15 ezer munkavállalót foglalkoztató vállalat kulcsszerepet tölt be az autóipar zöld technológiai átalakulásában. E téren Magyarország kiemelkedő pozíciót foglal el, hiszen az elmúlt öt év során a forgalomba helyezett elektromos járművek száma tízszeresére emelkedett, ezen felül jelentős gyártási kapacitások is kialakultak az országban.

Szijjártó Péter kifejtette, hogy...

"A jövő esztendőtől Magyarország képes lesz arra, hogy több mint egymillió autót, több mint kétmillió motort állítson elő, és a világon a második legnagyobb elektromos akkumulátor-gyártási kapacitással rendelkezünk."

A keleti nyitás stratégiai sikerét kiemelve a kormány tizenöt évvel ezelőtti kezdeményezéseit emelte ki, amelyek célja az ázsiai vállalatok befektetéseinek ösztönzése volt. Rámutatott arra, hogy a kormány mindig is nyitott volt a különböző cégek előtt, függetlenül azok politikai, ideológiai vagy nemzeti hátterétől. Az egyetlen elvárás csupán annyi volt, hogy a vállalatok tartsák be a helyi szabályozásokat.

"A kelet-nyugati együttműködés számunkra Magyarországon nem fenyegetést jelentett, hanem egy kivételes lehetőséget, amelyből mi, magyarok jelentős előnyöket húzhatunk" - hangsúlyozta a külügyminiszter.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a keleti nyitás stratégiájának egyik alapvető eleme a magyar-japán partnerség. Eddig a kormány hét céggel létesített stratégiai együttműködési megállapodást Japánból, amely hozzájárul a két ország közötti gazdasági kapcsolatok erősítéséhez.

Szijjártó Péter kifejtette a véleményét:

Nem meglepő, hogy a japán cégek a kilencedik legnagyobb külföldi befektetői csoportot képezik hazánkban, és az sem véletlen, hogy több mint 30 ezer magyar dolgozik japán vállalatoknál. Az elmúlt tizenegy év során a kormány összesen 72 jelentős japán beruházást segített elő Magyarország területén.

A program keretében összesen körülbelül 644 milliárd forint értékben valósultak meg beruházások, amelyek következtében több mint ötezer új munkahely született.

"És a mai napon a japán vállalatok pozíciója tovább erősödik Magyarországon, Magyarország pozíciója pedig tovább erősödik a zöld autóipari technológiai forradalomban" - jegyezte meg.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a Nyugat dominanciája a világgazdaságban már a múlté, mivel a keleti vállalatok számos területen jelentős előnyre tettek szert. Ezt jól szemlélteti, hogy 2010-ben a globális beruházások 80 százaléka nyugati tőkéből származott, míg csupán 20 százalék volt keleti forrású. Azonban ez a helyzet mára gyökeresen megváltozott, és a két régió közötti arányok teljesen átalakultak.

"Ezért nem meglepő, hogy Európában is intenzív verseny alakult ki a nagy, modern keleti cégek által generált befektetésekért. Úgy vélem, hogy bárki, aki reálisan szemléli a helyzetet, elismeri: a kelet-nyugati együttműködésben nem a korlátokat vagy a tilalmakat kell keresni, hanem éppen ellenkezőleg, ezt a kapcsolatot támogatni és erősíteni kell."

Kiemelte, hogy a keleti és nyugati vállalatok szoros kölcsönhatásban állnak egymással, így a gazdasági együttműködés korlátozása nem csupán ostobaság, hanem komoly következményekkel jár, amelyek súlyos károkat okozhatnak, és egyúttal megfosztják az érintett feleket a jelentős fejlődési lehetőségektől.

A külügyminiszter kijelentette:

A normális nemzetközi együttműködés mindig kedvezőbb alternatíva, mint az elszigetelődés.

Végül bejelentette, hogy Pest vármegyében az utolsó évtized során a munkanélküliség mértéke drámaian, a felére csökkent. Eközben az ipari termelés értéke háromszorosára emelkedett, 2500 milliárd forintról 7000 milliárd forint fölé, ami részben a kormány által nyújtott 315 jelentős beruházási támogatásnak köszönhető ezen időszak alatt.

Forrás: MTI | Vezető kép: MTI

Persze, szívesen segítek! Milyen témáról szeretnél Facebook hozzászólást írni? Esetleg van valami konkrét üzenet, amit szeretnél közvetíteni?

A kelet-nyugati együttműködés dinamikus fejlődése különösen fontos Magyarország számára, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter aktívan részt vesz a diplomáciai kapcsolatok erősítésében. Az ország helyzete stratégiai előnyöket kínál, lehetővé téve a gazdasági és kulturális párbeszéd elmélyítését a két régió között. Szijjártó Péter hangsúlyozza a nyitottságot és a kölcsönös előnyök keresését, ami hozzájárulhat a fenntartható fejlődéshez és a stabilitás megteremtéséhez a globális színtéren.

Related posts