Szijjártó a 2006-os Kövér László megszólalásáról készült videót egyértelműen figyelemelterelési próbálkozásnak titulálta, amely szerinte szánalmas indítvány.

Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, részt vett az Európai Unió Tanácsának 2025. április 14-i ülésén. A rendezvényről készült fotóforrás: Európai Unió Tanácsa / Európai Unió.
Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, hétfőn a luxembourgi uniós tárcavezetők ülésén fejezte ki véleményét az újabb, "elvakult és masszív" háborús és Ukrajna-párti kezdeményezésekről.
Szijjártó közölte, hogy - amint az várható volt - a magyar kormány korábbi elutasítása miatt önkéntes lesz az a kifejezetten katonai támogatás, amit Ukrajnának nyújtanak. A miniszter hétfőn a korábbi 20 után 40 milliárd eurós összeget említett, de csak ötmilliárdnál tartanak egy résztervvel, ebből kétmillió tüzérségi lőszert vennének Ukrajnának.
"Miközben itt mindenki szavakban természetesen kiállt a tűzszünet mellett, az elmúlt három esztendő elhibázott, totálisan kudarcos háborúpárti politikájának folytatása jelentkezik ebben a masszív javaslatcsomagban", újabb szankciókat vezetnének be és az ukrán katonákat képző missziót Ukrajna területére is kiterjesztenék.
Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az ülés végén megjegyezte, hogy 27 tagállam támogatta a tűzszünetet, amelyhez Ukrajna is hozzájárult. Ezzel szemben Oroszország az egyedüli, aki továbbra is a háború mellett áll, ami a korábbi napon végrehajtott rakétacsapásban is tükröződött. "Nyilvánvaló, hogy időt nyernek, és nem mutatnak hajlandóságot a békére" - hangsúlyozta. Véleménye szerint csak további nyomásgyakorlással lehet őket komolyan vehető tárgyalásokra bírni.
Kallas megerősítette Szijjártó kijelentését, miszerint a kétmillió lőszer beszerzéséhez szükséges ötmilliárd forintnak már kétharmadát felhasználták. Emellett megjegyezte, hogy Norvégia, amely az EU-n kívül helyezkedik el, szintén részt vesz a projektben.
Szijjártó Péter véleménye szerint az ülésen részt vevő országok képviselői arra készülnek, hogy még az idei évben megnyissák az ukrán csatlakozási tárgyalások összes fejezetét. Az ukrán félnek összesen 35 fejezetet kell átvennie az uniós jogszabályokból, és most az első csoport megnyitására kerülne sor. Ehhez, akárcsak a csatlakozási folyamat korábbi szakaszainál, minden egyes tagállam kormányának egyhangú támogatására van szükség a fejezetek megnyitásához, lezárásához és a végső tagsághoz. Majdnem minden tagállam képviselője, valamint az uniós intézmények is komoly nyomást gyakorolnak a magyar kormányra, hogy elősegítsék Ukrajna gyorsabb csatlakozását, függetlenül attól, hogy ez milyen kockázatokkal jár Magyarországra és az Európai Unióra nézve, és figyelmen kívül hagyva a magyar kisebbség jogainak folyamatos megsértését Ukrajnában. Szijjártó a tagságról tervezett népszavazás kapcsán hangsúlyozta, hogy a kérdésben kizárólag a magyar nép dönthet, és azt kifogásolta, hogy Brüsszel próbálja megkerülni ezt a döntési jogot. Kiemelte, hogy a Tisza Párt kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban.
Az ellenzéki pártot Kollár Kinga "őszödi beszéde" miatt is felemlegette. A tiszás európai parlamenti képviselő egy szakbizottsági ülésen - ahol a támogatásokat részben befagyasztó és végleg elérhetetlenné tevő feltételességi eljárásról volt szó - kijelentette: "a dolog pozitív oldala, hogy a magyarok romló életszínvonala erősíti az ellenzéket. Én ilyen értelemben nagyon pozitívan tekintek a 2026-os választásra." Szijjártó óriási botránynak nevezte, hogy "egy megválasztott európai parlamenti képviselő számára a magyar emberek nehézségei vagy elmaradó kórházfelújítások jó hírt jelentenek".
Magyar Péter reakciójaként középpontba került egy archív felvétel, amelyben Kövér László 2006-ban beszél Orbán Viktor strasbourgi felszólalásáról. Ekkor a kérdező azt feszegette, hogy az EU miért tagadja meg a támogatást a hazug és csaló kormányoktól. Amikor a riporter rákérdezett Kövér Lászlóra, hogy ezzel a kijelentéssel egyetértene-e, a jelenlegi házelnök megerősítette, hogy számára ez nem csupán helyénvaló, hanem alapvető kötelesség. Szijjártó ezt követően bírálta a helyzetet, "szánalmas figyelemelterelési próbálkozásnak" minősítve, amely a Tisza Párt és Brüsszel közötti paktumra próbálja irányítani a közvélemény figyelmét. "Kövér László és a pártunk tagjai soha nem kérték, hogy Magyarország ne kapjon támogatást" - hangsúlyozta.