Szlovákiában körülbelül egymillió ember számára jelenthet kockázatot a szegénység, ami komoly társadalmi kihívásokat hordoz magában.

Tovább növekedett a szegénység kockázata Szlovákiában. A Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium 2024-es társadalmi helyzetről szóló jelentése szerint tavaly az országban 980 ezer ember volt veszélyeztetett szegénység vagy társadalmi kirekesztettség által. Ez a teljes lakosság 18,3 százalékát jelenti, ami éves szinten 0,7 százalékpontos növekedést jelent.
A szegénység kockázata arra utal, hogy egyes emberek olyan alacsony jövedelmet keresnek, amely nem elegendő a megfelelő életszínvonal fenntartásához, vagy olyan társadalmi környezetben élnek, ahol könnyen kiszorulhatnak - például munkanélküliség, alacsony iskolai végzettség vagy tartós egészségi problémák következtében. Szlovákiában a hivatalos definíció szerint azok tartoznak ebbe a kategóriába, akiknek jövedelme a medián jövedelem 60 százalékánál alacsonyabb. 2024-re ez az egyedül élők esetében havi 509 eurós határt jelentett.
A legnagyobb mértékben érintett társadalmi csoportok közé tartoznak a gyermeküket egyedül nevelő szülők, akik esetében a szegénység kockázata 37,8%-ra rúg. Magas szegénységi arányt mutatnak a három vagy több eltartott gyermeket nevelő családok is, ahol ez az arány 32,7%. Emellett a 65 év feletti, egyedül élő személyek körében is aggasztóan magas, 29,6%-os a kockázat. Az egyedülállók általánosan 28,3%-os szegénységi kockázattal néznek szembe – állítja az STVR.
Korosztály szerinti bontásban a gyermekek (0-17 év) a legveszélyeztetettebbek, körükben a szegénység kockázata 22,6 százalékos. A 0-15 éves gyermekek esetében ez az arány 22,7 százalék.
A legelőnyösebb körülmények között azok a háztartások találhatók, ahol két felnőtt él együtt, és legalább az egyikük túllépte a 65. életévét.
A 2023-as évhez viszonyítva a három vagy több gyermeket nevelő családoknál a szegénység kockázata 4,6 százalékponttal csökkent, míg az egyedülálló szülők esetében ez a csökkenés még jelentősebb, 11,2 százalékpontot tesz ki.
A munkanélküliek között továbbra is a legnagyobb a szegénységi kockázat, amely tavalyra 64,1 százalékra nőtt – ez egy év alatt 11,2 százalékpontos emelkedést jelent. A foglalkoztatottak esetében is tapasztalható növekedés, azonban itt csupán 2 százalékponttal emelkedett a kockázat mértéke.
A jelentés szerint a nők körében nagyobb a szegénység kockázata, mint a férfiaknál: a nők 14,8 százalékát, míg a férfiak 14,1 százalékát érintette. Ennek oka a munkaügyi tárca szerint főként a jövedelmi egyenlőtlenség.