Budapestről egy meglepő hír érkezett az Egyesült Államokba, amely új értelmezést ad a városunknak.


Végre itt egy cikk – legyen az akár egy drága PR-anyag, de ez most lényegtelen – amely a fővárosunkat a modern valóság tükrében tárja elénk.

Felbecsülhetetlen jelentőséggel bír a magyar turizmus számára az a cikk, amely az amerikai Travel and Leisure magazinban látott napvilágot. Ez a különleges írás Kelet Párizsát egy eddig ismeretlen, friss perspektívából mutatja be, eltávolodva a megszokott Lánchíd-gyógyfürdő-Parlament triótól, és inkább a Michelin-csillagos éttermek, kortárs művészeti galériák, valamint prémium butikok vonzáskörzetére fókuszál. A cikk olyan turisztikai lapban jelent meg, amelyet naponta milliók olvasnak, így széleskörű figyelmet generál. Ráadásul a szerző olyan helyszínekre is ellátogatott, amelyek a magyar közönség egy jelentős részének talán sosem adatik meg, hogy felfedezze őket.

Budapest a modernitás fellegvárává nőheti ki magát – véli Dobrina Zsekova, akinek neve már önmagában is az európai kulturális örökségre utal. A hölgy nem csupán elismert szabadúszó író, hanem több mint tízéves tapasztalattal bír a szerkesztés terén, mind Európában, mind az Egyesült Államokban. Írásainak középpontjában a luxusutazás, a művészet és az építészet áll, és munkái olyan neves platformokon jelentek meg, mint az InStyle.com, a Vogue.com és az Elle.com – ezek pedig zömmel női olvasóközönséget vonzanak. (Hiszen a családi utazások helyszínének megválasztásában gyakran a hölgyek szava döntő szerepet játszik.)

Először szól a magyar főváros történelméről, visszanyúlva a római időkig, majd megpróbálja az amerikai olvasóknak bemutatni Budát és Pestet, amely városrészek a Duna túlsó partján helyezkednek el, és amelyet a Lánchíd köt össze. Zsekova szerint az egész város az UNESCO Világörökség része, ami amerikai szemszögből érthető, hiszen olyan régi emlékekre lehet itt bukkanni, ami az USA szemszögéből felfoghatatlan. Ami fontos, hogy a szerző úgy mutatja be Budapestet, mint egy lüktető, modern világvárost, a hangsúlyt inkább a butikokra, a művészeti galériákra és a Michelin-csillagos éttermekre helyezve.

A szerző interjút készített Magyarország legismertebb történészével és krónikásával, Török Andrással. "Budapest már több mint egy évszázada túlkulturált város, hiszen több színház, szimfonikus zenekar és múzeum található itt, mint amennyit az ország valójában fenntarthatna" - mondta Török András, akinek legújabb műve, a "Budapest Gem", áprilisban látott napvilágot az Assouline kiadó gondozásában. "A mai Budapest a legnagyobb városok kifinomultságát nyújtja, különösen a 2010-es évek közepén kezdődött gasztronómiai forradalom óta" - tette hozzá Török András.

A Dunára néző Felix egy lenyűgöző neoreneszánsz épületben, a királyi palota egykori szivattyúházában helyezkedik el. Ez az elegáns étterem, amelyet a hírességek rendszeresen felkeresnek, több étkezőhellyel büszkélkedhet, köztük egy tágas, árnyékos terasszal, ahonnan csodás kilátás nyílik a Gresham palotára és a Budai Várra. Zsekova talán nem is sejti, hogy ez az étterem - mondjuk úgy - nem éppen költségkímélő, és hogy az árak alapján inkább egy bizonyos elit réteg számára elérhető. Ami azonban igazán figyelemre méltó, hogy a tokaji aszú mellett a Balassa X Czinki Szent Tamás Furmintját is megemlíti, amely az ország egyik legkiválóbb dűlőjéből származik, és hűen tükrözi a magyar borászat gazdagságát.

A Michelin Guide 2022-ben bemutatta első magyar kalauzát, amely két étteremnek, köztük a budapesti Standnak adott két csillagot. Ez a varázslatos belvárosi étterem Széll Tamás és Szulló Szabina érdemes séfek irányítása alatt működik, akik a hagyományos magyar konyha ízvilágát modern, innovatív elemekkel ötvözik. Az étterem kínálata egy igazán különleges fine dining élményt nyújt, amely a legújabb technikákat alkalmazza, és egy kulináris utazásra invitálja a vendégeket egy elegáns, mégis barátságos légkörben - ahogyan azt a látogatás során tapasztaltam.

A modern budapesti gasztronómia másik fénypontja szerinte a Babel, amely a "Standhoz hasonlóan két éve szerepel a Michelin Guide-ban". A belső enteriőr értékelése után a szakíró megjegyzi, hogy "a nyolcfogásos menü a közép-európai ízek és összetevők diadala, egy kis skandináv minimalizmussal".

Az újságírót valószínűleg egy budapesti marketing szakember kísérte a főváros szívében, aki jól tudta, hogy a Nightingale by Beefbar, a W Budapest impozáns szecessziós étterme és bárja milyen különlegességekkel várja a vendégeit. Itt nemcsak kézműves koktélok várják a látogatókat, hanem élő DJ-műsor is szórakoztatja az egybegyűlteket. Az étterem kínálata ázsiai és mediterrán ínycsiklandó ételekből áll, miközben az ablakokból lenyűgöző kilátás nyílik az elegáns Andrássy útra és az Operaházra.

Könnyen érthető, miért vonzzák a vendéglátóipari luxusmárkák Budapestet: a város tele van a régi korok varázsát idéző impozáns palotákkal és kúriákkal, melyeket ötcsillagos szállodákká alakítottak át. Ilyen például a W Budapest, amely 2023 nyarán nyitotta meg kapuit, és a Travel + Leisure versenyében is kiemelkedett. Az Andrássy úton található, UNESCO által védett Drechsler-palota lenyűgöző belső terei az épület gazdag történelmét idézik, hiszen egykor a Balett Intézet otthona volt. A fürdőszobák öltözőszerű tükrökkel díszítettek, míg a világítótestek a balerinák által viselt elegáns gyöngy fülbevalók ihletésével készültek. A luxusszobák mellett a szálloda a "gyógyfürdő fedett fűtött medencéjét, a rejtett és rendkívül elegáns Speakeasy Bárt, valamint a hullámszerű üvegmennyezettel borított udvart is kiemeli".

Az újságíró nemcsak a Belváros szívében barangolt, hanem felfedezte a 84 szobás "Kozmo Hotel Suites & Spa" csodáját is, amely a butikhotel kategóriájába sorolható, és a modern luxus új értelmezését kínálja. Ez az ötcsillagos szálloda, egy történelmi épületben elhelyezkedve, a kifinomultság megtestesítője, ahol a legapróbb részletek is, mint a Penhaligon piperecikkek, az ágyak kényelme vagy a káprázatos fürdőkádak, mind a vendégek élményét szolgálják. Érdemes tanulmányozni, hogy egy turisztikai influenszer milyen szempontok szerint értékeli a szálláshelyeket.

A Dorothea Hotel, Budapest, Autograph Collection 2023 novemberében nyitotta meg kapuit a belváros szívében, csupán néhány lépésnyire a Duna partjától. A milánói Lissoni & Partners stúdió által mesterien megálmodott szálloda 216 elegáns szobával várja vendégeit, melyek padlótól a mennyezetig érő ablakokkal, merülőkáddal és saját erkéllyel büszkélkedhetnek. Az ingatlan belső terei harmonikus összhangot teremtve ötvözik a múlt báját és a modern dizájn frissességét.

Az utóbbi években Budapest művészeti élete jelentős átalakuláson ment keresztül, amelyet a külföldön élő magyar alkotók egyre növekvő nemzetközi elismerése és a fiatal magyar gyűjtők feltörekvő érdeklődése is fémjelez. "A magyar közönség egyre nyitottabb a kortárs művészi kifejezések iránt" – osztotta meg gondolatait Nemes Márton, a hazai kortárs művészet egyik kiemelkedő alakja, belvárosi műtermében. Hozzátette, hogy egyre több fiatal mer álmodni és itthon építkezni a karrierjük során. Nemes, aki Londonban végzett, jelenleg New York és Budapest között ingázik, színes absztrakt alkotásai pedig most a Velencei Biennálé Magyar Pavilonjában láthatók, ahol bemutatják tehetségét és kreativitását.

A magyar főváros tele van kortárs művészeti galériákkal és terekkel. Az Operaháztól néhány háztömbnyire, egy neoreneszánsz épületben található acb Galéria a 2000-es évek elején alakult, de azóta Magyarország egyik legrangosabb művészeti intézményévé vált, három kiállítótérrel, a feltörekvő helyi és nemzetközi művészekre koncentrálva.

Három évvel ezelőtt, a 37 éves hongkongi műgyűjtő, Queenie Rosita Law megnyitotta a Q Contemporary-t, amely a közép- és kelet-európai művészeteknek szentelt nonprofit művészeti központ, és a gyönyörű, 19. századi Rausch-villa ad otthont az Andrássy úton. Law több mint egy évtizede lelkesedéssel fordul a magyar művészet felé, miután a neves londoni Central St. Martins School of Art and Design hallgatójaként felfedezte ezt a régiót. A látogatók lehetőséget kapnak arra, hogy megismerkedjenek a térség több tucat kiemelkedő multidiszciplináris kortárs művészének, köztük a nemzetközileg elismert Fehér László, Keserü Ilona és Brtka Mira mintegy száz műalkotásával. Zsekova ellátogatta az FKSE Stúdiót, emellett a Bartók Béla úton található számos galériát is felfedezett.

A Nanushka, az Atlanti-óceán mindkét partján népszerű fenntartható divatmárka, Sándor Sandra kreatív víziójának gyümölcse, amelyet közel húsz évvel ezelőtt alapított Budapesten. Ma már világszerte az egyik legismertebb magyar divatmárkaként tartják számon. A brand különleges vonzereje abban rejlik, hogy mesterien ötvözi a hagyományos magyar népi motívumokat a modern városi esztétikával, mindezt pedig kiváló minőségű kivitelezéssel párosítja. A Nanushka budapesti kollekciója széles választékot kínál, hiszen nemcsak női és férfiruhákat, hanem stílusos kiegészítőket is, mint például elegáns táskákat és trendi napszemüvegeket. Bár a szerző nem tudja megmondani, hány magyar nő öltözik Nanushkába, az egyértelmű, hogy a márka marketingje kiemelkedő szerepet játszik a népszerűségében.

A Nanushka butikjától csupán néhány lépésnyire található az Aeron, egy neves magyar márka, melynek világos és tágas boltja a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét tükrözi. Itt olyan különleges darabokat találunk, amelyek nemcsak a tervező kifinomult szabászati tudását és időtlen formatervezési érzékét emelik ki, hanem a környezetbarát anyagok használatát is. Ezzel szemben áll az Eszka, amely élénk színeivel és bátor kötöttáruival hódít. A márka célja, hogy a merész minták segítségével növelje viselőik önbizalmát és kifejezhesse egyediségüket.

Bár lehet, hogy nem minden magyar olvasó van tisztában vele, Zsekova valóban rátalált a prémium kategóriás Omorovicza Institute-ra, amely a szépségápolás csúcsát képviseli. Emellett kiderítette, hogy ez a hírességek által kedvelt márka - amelynek fanatikus hívei között található Anne Hathaway, Gwyneth Paltrow és Uma Thurman is - a budapesti gyógyfürdők termálvizének gazdag ásványi anyagait hasznosítja.

Related posts