A Demján Sándor Program támogatási lehetőségei mostantól teljeskörűvé váltak, bővítve ezzel a támogatott projektek és kezdeményezések körét. | Demokrata


Fontos hangsúlyozni, hogy a kis- és középvállalkozások exporttevékenységét ösztönző hitel- és tőketámogatási programok bevezetésével teljessé vált a 21+1 pontos Új Gazdasági Akcióterv keretein belül megvalósuló Demján Sándor Program, amely a kkv-k számára kínál egyedülálló, 8+1 pontos termékpalettát.

A közlemény szerint a vállalkozások 2024. novembere óta már a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékos kamat mellett igényelhetik a Széchenyi Kártya Program beruházásihitel-elemeit, amelyhez a Garantiqa az első évben kezességvállalási díjat sem számít fel. Ezzel a vállalkozások finanszírozási költségei negyedével csökkenhetnek. Az uniós programok egy része is rendelkezésre áll a cégek beruházásainak támogatására, az egész ország területén elérhető 0 százalékos hitel is ezt a célt szolgálja.

Az elmúlt egy hét bejelentéseit követően, a program főbb elemei és az általuk kínált lehetőségek ismeretében, a hazai kkv-k elkezdhették a felkészülést és az előregisztrációt az alábbi

A Demján Sándor Tőkeprogram keretein belül a gyors növekedést célzó vállalkozások számára lehetőség nyílik arra, hogy kedvező feltételekkel, évi csupán 5 százalékos kamat mellett jussanak 100-200 millió forintos fejlesztési forráshoz. A program során a piaci tőkebefektetések minimális hozamelvárásának csupán felét kell figyelembe venni, így a vállalkozások számára ideális környezetet teremt a fejlődéshez 6 éves időtartamra.

Kiemelték, hogy az 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program keretében a vállalkozások 5-200 millió forintos vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a fejlesztéseik és eszközbeszerzéseik finanszírozásához. A támogatás igénybevételéhez azonban elengedhetetlen, hogy a beruházás összköltségének legalább 50%-át saját forrásból, vagy hitel segítségével biztosítsák.

A program egyik központi eleme a "Minden vállalkozásnak legyen honlapja" kezdeményezés, amely a mikro- és kisvállalkozások számára nyújt lehetőséget. A két éves időtartam alatt ezek a cégek minimum 400 ezer, de akár 1,5 millió forintos támogatást is igényelhetnek. Ezen összeg segítségével digitális jelenlétüket erősíthetik, például új weboldal, közösségi média oldal vagy webáruház létrehozásával és fenntartásával.

Kiemelték, hogy az EXIM által kínált hiteltermékek – mint például a Jövő Exportőrei Beruházási és Zöld Beruházási Hitel, valamint az Exportélénkítő Beruházási Hitel és Lízing – jelentős támogatást nyújtanak a magyar exportáló cégeknek és beszállítóiknak. Ezek a lehetőségek forintban vagy devizában, versenyképes kamatozással segítik elő a hazai vállalkozások nemzetközi piacokon való sikeresebb megjelenését és növekedését.

Bejelentették, hogy a Kifektetési Tőkeprogram, valamint az ehhez kapcsolódó EXIM Kifektetési Hitel kiváló lehetőséget biztosít a külföldi üzleti lehetőségek kiaknázására, mint például a cégfelvásárlások vagy az új piacokra való belépés.

A jövő év elején a vállalkozások számára megnyílik a lehetőség, hogy részt vegyenek a fent említett programokban. A programot koordináló szervezetek, mint például a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Nemzeti Tőkeholding, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség, a Neumann Technológiai Platform és az EXIM Magyarország, előzetesen közzéteszik a részvételi feltételeket. Ezáltal a vállalkozások elegendő időt kapnak arra, hogy alaposan megismerjék az elvárásokat és beszerzik a szükséges dokumentumokat. A program részletes információi, valamint a pontos időpontok a Demján Sándor Program hivatalos weboldalán, továbbá a közreműködő szervezetek és a vállalkozásfejlesztési partnerek honlapjain érhetők el a lehetőségek iránt érdeklődő cégek számára.

A közlemény idézte Szabados Richárdot, az NGM kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkárát, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a Demján Sándor Program elemeinek fogadtatása minden várakozást felülmúlt. A programok meghirdetése után elindult előregisztráció során már az első napokban több mint 300 előregisztrációt fogadtak a tőkeprogramban, az 1+1 támogatási programra regisztrálók száma pedig már meghaladta az 500-at.

Az államtitkár a közelmúltban közzétett nyilatkozatában kiemelte, hogy a jövő évtől kezdődő beruházások révén a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) jelentős szerepet játszhatnak a kormány, valamint a nemzetközi gazdasági elemzők által prognosztizált, 3%-ot meghaladó gazdasági növekedés motorjává válva. A kormány célja a vállalkozások megerősítése nem csupán a gazdasági fejlődés előmozdítása, hanem a családok pénzügyi stabilitásának támogatása is. Érdemes megemlíteni, hogy a belföldi vállalatok 99%-át alkotó kkv-szektor a munkavállalók 72%-ának biztosítja a megélhetést, ezzel is hozzájárulva a társadalmi jóléthez.

Related posts