A szerbiai tüntetések újabb fázisba léptek: a résztvevők munkabeszüntetéssel fejezik ki ellenállásukat az újvidéki tragédiával kapcsolatban - számol be a Pénzcentrum.


A szerbiai állami egyetemek mindegyikén, a létező 64 egyetemi kar több mint felén napok óta tiltakoznak a hallgatók, lezárták az egyetemi karok épületeit, a helyszínen is éjszakáznak, önkéntesek és szimpatizánsok biztosítják számukra a szükséges ellátást. A mezőgazdasági termelők eredetileg más okoknál fogva akartak tiltakozásba kezdeni pénteken, de már az újvidéki tragédia miatt is utcára vonulnak.

A Szerbiai Ügyvédi Kamara tájékoztatása alapján az ügyvédszervezet szerdán felfüggesztette tevékenységét, és nem jelentek meg a bírósági tárgyalásokon sem. Ennek oka, hogy álláspontjuk szerint a szerb parlament jogellenesen módosította a büntető törvénykönyvet, anélkül, hogy az ügyvédek véleményét figyelembe vette volna. Ezen túlmenően kritikával illették az illetékes hatóságokat is, mivel véleményük szerint szelektív módon jártak el az újvidéki tragédia elkövetőinek felelősségre vonásában, valamint az azok ellen fellépő tüntetők ügyében is.

A hallgatók, az ügyvédek, az ellenzék és a hetente a tragédia miatt utcára vonuló emberek azt szeretnék, ha a hatóságok mihamarabb kiderítenék, mi okozta az újvidéki vasútállomás előtetőjének a leszakadását november 1-jén, ami 15 ember halálához vezetett.

A tragikus események hatására november elején az ellenzéki pártok azonnal tiltakozásba léptek. Az álláspontjuk világos: sürgetik a hatóságokat, hogy fogják el a felelős személyeket, és tegyék nyilvánossá a vasútállomás újjáépítésében részt vevő vállalatokkal kötött megállapodásokat. Ezen kívül követelik, hogy a miniszterelnök és Újvidék polgármestere mondjon le tisztségéről.

A szerződések megtekintése számomra azért fontos, mert a tragikus esemény napján az érintett miniszter, valamint a pályaépítési és fenntartási feladatokért felelős vállalat azt állította, hogy a szóban forgó előtető nem tartozott a felújítási munkálatok körébe. Ugyanakkor, számos későbbi felvétel alapján nyilvánvaló, hogy a szerkezeten módosításokat hajtottak végre, és ezzel együtt jelentős terhelésnek is alávetették azt a hat évtizede épült konstrukciót.

Az újvidéki vasútállomás, amelyet 1964-ben adtak át, az utóbbi években jelentős felújításon ment keresztül. A modernizációs munkálatok 2021-ben kezdődtek, és 2022 során több szakaszban zajlottak, de a fejlesztések idén is folytatódtak. Goran Vesic, az építésügyi tárca vezetője, júliusban bejelentette, hogy a felújítási projekt sikeresen befejeződött, és az épület mostantól ismét teljes mértékben használható. Később azonban a miniszter lemondott, és az ügy körülményei miatt előzetes letartóztatásba került, de végül szabadlábra helyezték.

Related posts