Trump miniszterei is izgatottan várják a napokat, hogy Elon Musk végre távozzon a kormányból.


Donald Trump amerikai elnök és a Fehér Ház vezető tanácsadója, Elon Musk a Fehér Ház udvarán 2025. március 11-én - Fotó: Andrew Harnik / Getty Images

Donald Trump belső körében már a tavaly novemberi elnökválasztás óta feszültség tapasztalható, ahogy Elon Musk egyre inkább befurakodott Mar-a-Lagó elitje közé, és hatalmát fokozatosan növelte. A környezetében már az első jelek óta susmusoltak arról, hogy csupán idő kérdése, mikor romlik meg a két, egójukat tekintve szinte végtelennek tűnő személyiség viszonya. Trump már most is érezheti, hogy Musk nem csupán egy új barát, hanem potenciális rivális is a figyelem középpontjában, ami azt a kérdést vetette fel, hogy vajon meddig tolerálja majd, hogy megossza a reflektorfényt egy ilyen domináns karakterrel.

Erre a várva várt pillanatra hónapok feszültsége és találgatása után került sor. Az amerikai sajtó információi szerint az amerikai elnök április elején tájékoztatta legszorosabb munkatársait és több miniszterét arról, hogy Elon Musk, aki a szövetségi kormányzat karcsúsításával bízott meg, hamarosan távozik a kormányzati szerepből, hogy visszatérjen vállalatainak irányításához. Trump nyíltan is utalt erre a helyzetre, többször hangsúlyozva újságíróknak, hogy bár Musk kiemelkedő teljesítményt nyújt, vannak cégei, amelyeket vezetnie kell, és eljön az idő, amikor "Elonnak távoznia kell". Musk is sejtetett valamit, amikor azt mondta, hogy május vége után nem biztos, hogy a jelenlegi pozíciójában marad.

A hírt óriási megkönnyebbüléssel fogadta a kongresszusi republikánusok tábora. Trump hivatalba lépése óta a világ leggazdagabb embere nem kevesebb, mint sok ellenséget szerzett magának Washingtonban. Láncfűrésszel vágott neki a szövetségi kormányzatnak, s egy szinte követhetetlen tempóban kezdett el embereket elbocsátani, kormányzati ügynökségeket felszámolni, szerződéseket felmondani és programokat leállítani, anélkül, hogy a következményekkel igazán foglalkozott volna.

Az öntörvényű milliárdos döntései hamarosan annyira frusztrálták Trump minisztereit, hogy egy kabinetülésen már a kiabálásig fajultak a viták, ahol a feszültség szinte tapintható volt.

és egyes lépései állítólag még magát az elnököt is feldühítették.

A végső lökést a Wisconsin államban tartott legfelsőbb bírósági választás adhatta meg, amire Musk 25 millió dollárt (kb. 9,3 milliárd forintot) költött el, és személyesen is kampányolt a konzervatív jelölt mellett az államban. Mindezt teljesen hiába. A liberális jelölt magabiztos győzelmet aratott, egy olyan kampányban, ami nagyrészt Muskot helyezte a középpontba. Ez is megmutatta, hogy az elmúlt hónapokban egyre népszerűtlenebbé vált, a Trump EU-t érintő vámjait is bíráló milliárdos már kezd politikai teherré válni, és többet árt mint használ az elnöknek.

A Trump elnökválasztási kampányát többszázezer dollárral, pontosan 290 millióval (körülbelül 106 milliárd forinttal) támogató Elon Musk a megválasztott elnök győzelme után azonnal lehetőséget kapott, hogy tanácsadóként belefogjon a szövetségi kormányzati struktúrá hatékonyabbá tételébe. Ezt a feladatot a DOGE (Department of Government Efficiency - Kormányzati Hatékonysági Minisztérium) élén láthatta el. Musk gyorsan munkához is látott, hasonló lendülettel, ahogyan a Twittert, most már X néven ismert közösségi platformot is átalakította a megvásárlása után: mint egy elefánt a porcelánboltban, nekiállt mindent szétszedni, válogatás nélkül, és nem tűrt ellentmondást, amikor másokat kérdezett arról, mit is tegyen vagy éppen mit ne.

Önállósága már Trump hivatalba lépése előtt frusztrálta a republikánusokat, amikor majdnem elérte a szövetségi kormány leállását, miután saját ötlettől vezérelve támadást indított a republikánus házelnök által megalkotott és kétpárti támogatást élvező költségvetési tervezet ellen. Majd pár héttel később azzal borzolta a Fehér Ház idegeit, hogy kikelt a Trump által bejelentett 500 milliárd dolláros, mesterséges intelligencia fejlesztésével foglalkozó program ellen.

Musk emberei aztán megjelentek szinte minden minisztériumban és kormányzati szervnél, hozzáférést követelve és kapva érzékeny adatokkal teli kormányzati rendszerekhez, majd ezrével kezdték el kirugdosni a dolgozókat, törölni a szerződéseket és megszüntetni az irodabérleteket. Mindezek láttán pedig a republikánus képviselők és szenátorok, valamint Trump miniszterei kezdtek egyre dühösebbek lenni.

Miközben Musk igyekezett elbagatellizálni, hogy a Time magazin címlapján magabiztosan foglalta el helyét az Ovális Iroda elnöki íróasztalánál, Trump sem tűnt különösebben zavarodottnak a helyzet miatt. Ám a republikánus politikai színtér néhány héttel az elnöki beiktatás után máris elkezdett zúgolódni a Fehér Háznál, különösen Trump befolyásos kabinetfőnöke, Susie Wiles körül. A jelentések szerint Wiles nem rejtette véka alá, hogy nemtetszését fejezi ki amiatt, hogy Musk akcióba lép anélkül, hogy előzetesen tájékoztatta volna őt vagy a Fehér Ház más magas rangú tagjait. Valójában már Trump hivatalba lépése óta várja, hogy Musk eltávozzon a színtérről.

A színfalak mögött Wiles már február elején elkezdte visszafogni Muskot, aki a The Times értesülései szerint a kabinetfőnök ellenállása miatt nem kapott saját irodát közel az elnökhöz a Fehér Ház nyugati szárnyában, csak egy saját jellemzése szerint kis lyukat az emeleten. Az NBC News értesülései szerint egyértelműen az értésére adták, hogy hiába van nagyon közeli kapcsolatban az elnökkel, Wiles a főnöke, és neki tartozik beszámolóval. "Úgy tűnt, erre nem számított" - mondta az NBC-nek Trump egyik tanácsadója. A Reuters két héttel később ugyanerről számolt be, szerintük Musk szinte minden nap telefonon beszélt a kabinetfőnökkel, akinek minden egyes nap végén jelentést küld.

Február végén a kongresszus republikánus képviselői és Trump miniszterei a háttérből egyre erőteljesebben fejezték ki aggályaikat Musk radikális lépéseivel kapcsolatban. Ezzel jelezték, hogy a szövetségi kormány reformjához sokkal körültekintőbb és diplomatikusabb megközelítés szükséges. Wiles február végén részt vett egy kongresszusi ebédmegbeszélésen, ahol republikánus szenátorok, köztük Trump határozott támogatói, nyíltan elítélték Musk intézkedéseit. Ekkor már egyértelműen megfogalmazták óvatos kritikáikat, jelezve, hogy a helyzet komolyan aggasztja őket.

Február végén ismét egyértelművé vált, hogy mennyire kihívást jelent Musk viselkedésének kontrollálása.

A milliárdos egy figyelemfelkeltő emailt küldött ki a kormányzati dolgozók 2,3 milliós táborának, amelyben arra kérte őket, hogy sorolják fel öt olyan dolgot, amit az előző héten elértek. A levélben megfogalmazta, hogy akik nem reagálnak, azok elképzelhető, hogy elveszítik az állásukat. Ez a fenyegetés annyira felháborította Trump minisztereit, hogy többen is nyíltan kiálltak a dolgozók mellett, és jelezték, hogy nem szükséges válaszolniuk a milliárdos kérdéseire. Wiles, aki nem volt tisztában a levél létezésével, teljesen megdöbbent az események alakulásán. Az incidens után félre hívta Muskot, és felszólította, hogy a jövőbeli terveiről mindig tájékoztassa őt előzetesen.

Wiles körüli feszültség egyre inkább fokozódott, ahogy Trump miniszterei, különösen Marco Rubio külügyminiszter, egyre hangosabban fejezték ki aggodalmaikat. Azért háborgtak, mert Musk, anélkül, hogy konzultált volna velük, radikálisan átalakította minisztériumuk működését, embereket rúgott ki sorra, miközben fogalma sem volt arról, hogy mit is csinál valójában. Gabriel Sherman, a Vanity Fair oknyomozó újságírója szerint Wiles arra ösztönözte a kabinet tagjait, hogy "tiszta szívből mondják el" Trumpnak a felmerülő nehézségeiket. Az eredmény egy olyan kormánygyűlés lett, amelynek híre villámgyorsan terjedt a washingtoni politikai körökben, mintha csak egy újabb szenzációt hozott volna a főváros életébe.

Egy nappal azután, hogy Musk ellátogatott a kongresszusba, hogy republikánus szenátorok és képviselők aggodalmaira válaszolva előadja, a DOGE pontosan mit is művel az amerikai kormányzattal, egy gyorsan összehívott kormányülésen volt jelenése. Ezen a Musk lépései, különösen az amerikai külföldi segélyek szétosztását irányító USAID szétverése miatt akkor már hetek óta dühöngő Rubio, valamint Sean Duffy közlekedésügyi miniszter ment neki a világ leggazdagabb emberének a többi miniszter és az ilyen összecsapásokat előszeretettel figyelő és bátorító Trump előtt.

Mindketten azért emelték fel a hangjukat Musk ellen, mert az engedélyük nélkül kezdett el elbocsátani a minisztériumuk alá tartozó munkatársakat. Duffy számára különösen aggasztó volt, hogy Musk emberei légiirányítókat akartak elküldeni, amit végül neki kellett megakadályoznia. A helyzet fokozódott, amikor Rubióval heves vitába bonyolódtak; Musk agresszíven védte magát, és a külügyminisztert bátorította, hogy merjen döntéseket hozni, még ha azok emberek elbocsátásával járnak is.

Az összecsapások a New York Times értesülései szerint annyira "csípős hangulatúak" és dühösek voltak, hogy a Muskra magánbeszélgetések során panaszkodó minisztereket teljes meglepetésként érte, és inkább nem is mertek megszólalni se. Sherman egy forrása kifejezetten durvának írta le a jelenetet, szerinte "egy lépésre voltak attól, hogy összeverekedjenek".

A kormányülés végül azzal zárult, hogy Trump hangsúlyozta: a miniszterek felelősek a személyi és politikai kérdések megvitatásáért, míg Musk csupán tanácsadói szerepet tölt be, ajánlásokat fogalmazhat meg, de döntéseket nem hozhat.

"Elont nem lehet megfékezni!" - nevetett egy, a Trump és Musk körüli republikánus körökben mozgó forrás a Vanity Fairnek. Trump mindenesetre utasította Wilest, hogy fektessen nagyobb hangsúlyt Musk kezelésére, és igyekezzen javítani a kapcsolatát a miniszterekkel. Ennek eredményeként a kabinetfőnök heti két alkalommal is hosszas megbeszéléseket folytatott Muskkal - számolt be róla a Wall Street Journal.

Közben új impulzusokat nyertek a Musk ellen irányuló szivárogtatások. Tara Palmeri, független washingtoni politikai újságíró, forrásai alapján arról számolt be, hogy a Fehér Házban dolgozók rendkívül dühösek Muskra, akit nemcsak hogy utálnak, de furcsa viselkedése miatt is elítélnek. Emellett a Wilesszal szembeni tiszteletlensége is aggasztó, hiszen "úgy bánik vele, mint egy titkárnővel, míg a minisztereket csupán a kifutófiúiként kezeli."

Musk továbbra is meglepetéseket okozott, és lépéseivel felkeltette a Fehér Ház figyelmét, nem kis felháborodást keltve még az elnök körében is. Trump és Wales is döbbenten tapasztalta, hogy az amerikai védelmi minisztérium készül arra, hogy felfedje Musk előtt az amerikai hadsereg titkos háborús stratégiáját Kína ellen. Az indíték? A milliárdos kifejezetten ezt kérte.

Bár nyilvánosan "fake newsként" jellemezték az erről szóló híreket, zárt ajtók mögött azonban már frusztrációjuknak adtak hangot, hogy nem tudtak erről előre, és összeférhetetlennek tartották, hiszen Musknak jelentős üzleti érdekeltségei vannak Kínában. "Nagyon dühösek voltak, mert annyira kibaszott nagy őrültség" - jellemezte a hangulatot a Politicónak egy, a helyzetet ismerő forrás.

A hír megjelenése után három nappal, március 24-én Trump a Politico információi szerint a kormánytagoknak be is jelentette, hogy Musk nemsokára távozni fog kormányzati pozíciójából. A lap információi szerint több miniszter is megkönnyebbüléssel fogadta a hírt, míg a Time magazin szerint a kongresszusi republikánusok is hasonlóan éreztek. "Rohadtul ideje volt már" - mondta a lapnak egy kongresszusi dolgozó.

Miután Trump kormányzati pozíciót adott Musknak, sokan úgy vélték, hogy ez egy ravasz lépés, hiszen a tech mogul a szövetségi kormányzat és közigazgatás hatékonyabbá tételére kapott megbízatást. Számos szakértő tisztában volt azzal, hogy a létszámcsökkentés, amely több tízezer embert érintett, valamint a milliárdos nagyságrendű juttatások és programok megszüntetése elkerülhetetlenül felháborodást fog kelteni. A Wall Street Journalnak adott interjújában egy kormányzati tisztviselő már február elején kifejtette, hogy Musk lesz a védelmezőjük a várható következményekkel szemben. Ezen a vonalon Trump tanácsadói is megerősítették, hogy jobb, ha "valaki más foglalkozik a nehézségekkel" – fogalmazott az egyikük ironikusan.

Ugyanakkor mások arra figyelmeztettek, hogy Musk könnyen politikai teherré válhat az elnök és a Republikánus Párt számára, mivel népszerűtlensége súlyos következményekkel járhat. Ezt a Wisconsin államban lebonyolított, országos jelentőségű legfelsőbb bírósági választás is tükrözte, amelyet széles körben Musk vereségeként értelmeztek. A milliárdos nemcsak 25 millió dollárt fektetett be a konzervatív jelölt támogatásába, hanem aktívan részt vett a kampányban is, és egymillió dolláros csekkeket osztott a választóknak - mindez azonban nem bizonyult elegendőnek.

A CNN-nek nyilatkozó republikánus politikai elemzők úgy látják, hogy Elon Musk aktivitása inkább a demokraták lelkesedését növelte, mint a Republikánus Pártét, ami arra utal, hogy a milliárdos politikai szerepvállalása miatt a népszerűsége csökkent, és most inkább hátráltatja a republikánusokat. A Politico forrásai szerint Trump aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a közelgő félidős kongresszusi választások során a képviselőház republikánus többsége veszélybe kerülhet a DOGE körüli heves viták miatt. A republikánusok legutóbbi üléseiken pedig Trump vámpolitikájától tartva fejezték ki aggodalmukat, hogy a jövő novemberi választások során súlyos vereséget szenvedhetnek el.

Egy április elején közzétett közvélemény-kutatás eredményei szerint Musk iránt az amerikai felnőttek 60 százaléka negatív érzéseket táplál, míg 58 százalékuk nem táplál bizalmat a kormányzati tevékenysége iránt.

A Trump-kormányzat elleni ellenállás egyik jellegzetes képviselőjévé vált, miközben a Tesla-szalonok előtt rendezett rendszeres tiltakozó megmozdulások nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte is egyre gyakoribbá váltak. A Fehér Házban nem nézték jó szemmel, amikor szövetségi bírók eltávolítására szólított fel, és összeesküvés-elméleteket kezdett terjeszteni a piramisjátékként ábrázolt állami nyugdíjakat kezelő intézményről, amelynek védelme Trump egyik legfontosabb kampányígérete volt.

A korlátozások elutasításának mértékét jól tükrözi, hogy Trump vámbejelentése után az elnök egyik legfontosabb intézkedésével szemben lépett fel. Nyíltan összecsapott Trump kereskedelmi tanácsadójával, akit "idiótának" titulált, és minden erejével próbálta meggyőzni az elnököt arról, hogy vonja vissza a vámokat. Trump végül szerdán bejelentette, hogy Kína kivételével 90 napra felfüggeszti a magasabb vámokat, így az érintett országokra a következő három hónapban 10 százalékos általános vámot vezetnek be. Az Európai Unió is szerepel a listán, ahol az eredetileg tervezett 20 százalék helyett szintén 10 százalékos vám lesz érvényben a próbaidőszak alatt.

Többen már Trump hivatalba lépése előtt azt jósolták, hogy Musk nem fog sokáig a Fehér Házban maradni. Chris Christie, New Jersey egykori republikánus kormányzója tavaly decemberben egy interjúban azt mondta, hogy Trump és Musk barátsága "akkor fog véget érni, amikor Trump úgy látja, hogy valami rosszul sül el, és kell neki valaki, akit hibáztathat, és Musk lesz az az ember". Rick Wilson, a Trump-ellenes Lincoln Project egyik alapítója a Guardiannek azt nyilatkozta, hogy egy idő után össze fognak tűzni, és amikor Trump úgy érzi, hogy Musk politikailag káros rá, és a lehúzza a közvélemény-kutatásokban, "öt szívdobbanásnyi idő alatt" fog megválni tőle.

Azt egyelőre nem lehet biztosan tudni, hogy pontosan mikor fog Elon Musk távozni a mostani szerepköréből, de várhatóan akkor, amikor lejár 130 napos különleges kormányzati megbízása, ami május végén esedékes. Arra azonban kevesen számítanak, hogy Musk örökre eltűnne. Az üzletember várhatóan továbbra is informális tanácsadóként fogja segíteni az elnököt, és rendszeresen meg fog jelenni a Fehér Házban - mondta a Politicónak egy magas rangú kormányzati tisztviselő. Egy másik pedig hozzátette, hogy "önmagát hülyíti", aki azt gondolja, hogy Musk teljesen el fog tűnni Trump közeléből.

Related posts