Az Orbán-kormány politikai trükkjeit már túllépte a határon, hiszen a volt vezérkari főnökök nevében kiadott minisztériumi nyilatkozat több sebből vérzik.


Katonai forrásaink nem erősítették meg a Honvédelmi Minisztérium és a szakminiszter azon állítását, miszerint a Ruszin-Szendi Romuluszt kritizáló nyilatkozatot a "rendszerváltozást követően minden MH parancsnok és vezérkari főnök" aláírta vagy támogatta volna. Egy politikai elemző véleménye szerint a Fidesz túlértékeli Ruszin-Szendi Romulusz tiszti kinevezését, és a jelenlegi támadásokkal éppen ők növelik ennek a kérdésnek a jelentőségét.

Katonai forrásaink nem erősítették meg a Honvédelmi Minisztérium, valamint a szakminiszter azon kijelentését, miszerint minden, a rendszerváltozást követően hivatalban lévő MH parancsnok és vezérkari főnök támogatta Ruszin-Szendi Romulusz bíráló nyilatkozatát. A volt vezérkari főnököt kritika érte, miután részt vett a Tisza Párt szombati kongresszusán. Bár a megfogalmazás nem túl szerencsés, hiszen vannak olyan vezérkari főnökök, akik már nem élnek, szakmai forrásaink egyetértenek abban, hogy a volt vezérkari főnökök között nem volt teljeskörű konszenzus az ügyben. Sőt, névtelenséget kérő megnyilatkozók lapunknak azt is megkérdőjelezték, hogy valóban minden érintettet megkerestek-e a közlemény kapcsán. A tárca egyértelműen sugallta, hogy ez megtörtént.

Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt kongresszusán egyebek mellett azt mondta, hogy a Magyar Honvédségben a kirúgástól való félelem az úr, a magyar vezetés egyszerűen nem ismeri a szervezeti kultúrát, ráadásul a toborzás sincs rendben. A honvédelmi tárca később - az egykori honvédségi parancsnokokra és vezérkari főnökökre hivatkozva - azzal reagált: "Egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas arra, hogy megossza és elbizonytalanítsa a Magyar Honvédség személyi állományát, rombolja a haderő belső morálját és a haza védelmére tett katonai eskübe vetett hitét". Fodor Lajos nyugállományú vezérezredes később a HVG-nek elismerte, a nyilatkozatnak ő volt a megfogalmazója és ő küldte el a minisztériumnak, majd a tárca továbbította a Magyar Távirati Irodának. "Én csak a postás szerepét játszottam" - írta. Mivel a nyilatkozat aláírás nélkül jelent meg, így Fodornál mi is rá akartunk kérdezni arra, hogy pontosan az a szöveg jelent-e meg, amit ő írt, illetve pontosan milyen indíttatásból gondolta, hogy ezt a nyilatkozatot nyélbe üti, ám a vezérezredes kedden már nem vette fel a telefont.

- Az sem jó, amit Romulusz csinált, de ez sem jó

Forrásunk így jellemezte a helyzetet: a honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf nyilatkozatai különösen aggályosnak tűnnek. Az állami rádióban ugyanis azt állította, hogy "a vezérkari főnökök távol tartják magukat a pártpolitikától, és hűségesek a mindenkori magyar kormányhoz". Forrásunk szerint a miniszter talán félreérthette a dolgokat, hiszen létezik egy olyan nem írott szabály, amely szerint egy volt vezérkari főnök nem kritizálhatja nyilvánosan az aktuális vezérkari főnök munkáját. Ugyanakkor arról, hogy egy volt hadseregvezetőnek kötelező politikai lojalitást tanúsítania az éppen hatalmon lévő kormány irányába, nem hallott eddig.

Öt évvel ezelőtt a fideszes pártrendezvényen sorakoztak fel a vezérkari főnökök, most pedig Ruszin-Szendi Romulusz pártsemlegességét kérik számon.

A politikai szerepvállalást kritizáló minisztériumi állásfoglalás különösen figyelemre méltó, hiszen a dokumentumot készítő Fodor Lajos, miután nyugdíjba vonult, Hende Csaba minisztersége alatt közigazgatási államtitkári posztot kapott a Honvédelmi Minisztériumban. Ráadásul, ahogy lapunk korábban beszámolt róla, 2020 februárjában Fodor, más kollégáival együtt, valamint a Magyar Honvédség akkori vezetői, mint Korom Ferenc altábornagy és Böröndi Gábor, aki jelenleg a vezérkari főnök, a katonai egyenruhát viselve követték figyelemmel Orbán Viktor évértékelő beszédét. A Honvédelmi Minisztérium akkori válasza szerint ez az esemény "nem pártpolitikai, hanem kormányzati rendezvény" volt. Ezzel szemben, ahogy már említettük, a rendezvény a Fidesz alapítványának, a Polgári Magyarországért Alapítványnak a szervezésében zajlott, és kizárólag a Fideszhez és annak környezetéhez tartozó személyek vettek részt rajta.

A tárcát is megkerestük e kérdések kapcsán, továbbá Fodor vezérezredes szerepvállalásával kapcsolatban, de válaszaink elmaradtak. Szakmai körökben elterjedt vélekedések szerint a "hallgatás" mögött az húzódhat, hogy a HM-nél ráébredtek: súlyos hibát követtek el. "Az előző napon még Hadházy Ákos Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatos pontos és tényszerű kritikája volt a sajtó fő témája. Ezzel a nyilatkozattal viszont sikerült elvonni a figyelmet Hadházyról" - osztotta meg forrásunk. Azt, hogy a helyzet új irányba terelődik, jól mutatja, hogy Magyar Péter tegnap bejelentette: Ruszin-Szendi Romulusz egy élő vitára hívja ki a "kaszinóminisztert" egy független televízió keretein belül.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf kifejezésmódja szerint a vezérkari főnökök testületi ethosza a kormány iránti lojalitásra épül. Ezzel szemben Ruszin-Szendi Romulusz hőkamerás felvételeken figyelte meg a déli határon szolgáló rendőrök és katonák magánéletét.

A Tisza könnyedén elcsípheti a jelszavakat.

Nagy Attila Tibor politikai elemző véleménye szerint a Fidesz túlértékeli Ruszin-Szendi Romulusz tiszti kinevezését. A szakértő hangsúlyozta, hogy a folyamatos támadások éppen azt a veszélyt hordozzák magukban, hogy a kormánypárt saját kezdeményezéseivel felnagyítja ennek a kérdésnek a fontosságát. Szerinte a Magyar Honvédség 34 ezer fős beosztotti állományának mérete nem indokolja a kormánypárti reakciók intenzitását, mivel ez az arány nem jelentős a teljes belföldi választói bázis szempontjából.

A volt vezérkari főnök elpártolásával inkább az a veszély fenyegeti a Fideszt - folytatta -, hogy a "férfias, honvédő erényeket" immáron nem ők, hanem a Tisza tudja kisajátítani. A militarizáció és a "haza védelme" eddig az Orbán-rendszer ismertetőjegyei voltak, amit a Honvédséggel tudtak megtestesíteni. Most, hogy ez megbillenni látszik, úgy érzik, le kell járatniuk a velük szembeforduló Ruszin-Szendit.

Nagy Attila Tibor különös figyelmet érdemlő komikusnak tartja, hogy a Fidesz és Hadházy Ákos egy időben indított támadást Ruszin-Szendivel szemben. "Magyar Péter számára jelenleg kulcsfontosságú, hogy a nyíltan ellenzéki, valamint a Fidesz és Tisza Párt határvonalán egyensúlyozó szavazók körében is megszerezze a hitelességet" - nyilatkozta lapunknak Nagy Attila Tibor.

Ruszin-Szendi Romulusz: Kormányzati engedéllyel utaztam Ukrajnába, Hadházy Ákos pedig a politikai megélhetés mestere.

Related posts