Ukrán külügyminisztérium: Amennyiben Magyarország úgy dönt, hogy elhagyja az EU-t és a NATO-t, mi örömmel átvennénk a szerepüket.


Az ukrán külügyminisztérium szerdán a Jevropejszka Pravda ukrán hírportálnak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy Magyarország manipuláló állításai, miszerint Ukrajna az orosz gáztranzit leállításával súlyos gazdasági helyzetet teremtett az Európai Unió számára, egy politikai célokat szolgáló, belföldi fogyasztásra irányuló tájékoztató kampány részei.

A kijevi külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy az európai energiapiacon tapasztalható problémák gyökerei mindig is Oroszországban keresendők. "A Kreml évtizedek óta fegyverként használja az energiát, ezzel zsarolva az európai kormányokat és aláásva az energiabiztonságot" - fogalmaztak. A minisztérium emlékeztetett az Európai Bizottság január 1-jén közzétett nyilatkozatára, amelyben a testület világosan kifejtette, hogy Ukrajna előre bejelentett döntése nem gyakorolt negatív hatást az uniós tagállamok energiabiztonságára és a piaci fogyasztói árakra. "A magyar kormány legújabb manipulációs állításai, amelyek szerint Ukrajna 2025-től nem hosszabbítja meg az Oroszországi Föderációval kötött tranzitmegállapodást, káros hatással lenne a fogyasztói árakra, valójában egy politikai motivációjú belső tájékoztató kampány része" - áll a külügyminisztérium közleményében. A tárca kiemelte, hogy az Európai Bizottság és az európai kormányok sikeresen együttműködnek az ellátási források diverzifikálásában és az energiafüggetlenség növelésében, így minden uniós ország megtalálta a módját, hogy alternatív energiaforrásokkal lássa el gazdaságát és lakosságát, akár az Egyesült Államokból, akár a Közel-Keletről. A tárca szerint a huszonhét uniós tagállamból csupán kettő nem tudott megbirkózni ezzel a feladattal, és most másokat próbál hibáztatni a saját problémáiért. Ez a hozzáállás akadályozza az Egyesült Államok és más partnerek belépését az európai energiapiacra. Ha a magyar fél prioritása inkább Oroszország megerősítése, mint az EU és az Egyesült Államok érdekeinek védelme, ezt nyíltan be kell vallania. Ukrajna készen áll arra, hogy átvegye a megüresedett helyet az EU-ban és a NATO-ban, amennyiben Magyarország úgy dönt, hogy lemond róla, és inkább a Független Államok Közösségéhez vagy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez csatlakozik - tette hozzá a tárca. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter kedden a közösségi oldalán arra panaszkodott, hogy Ukrajna az orosz gáztranzit leállításával súlyos gazdasági helyzetbe sodorta az Európai Uniót. Emlékeztetett arra, hogy az Ukrajna és Oroszország között az európai gáztranzitról szóló szerződés 2024 végén lejár, miután az ukrán fél úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg. (MTI) Korábban pedig Szlovák külügyminiszter is figyelmeztetett, hogy a gáz ára magas marad, ami komoly problémát jelent.

Related posts