A NATO új terveket sző a Balti-tenger térségében.
Céljuk, hogy megállítsák az orosz árnyékflotta tevékenységét.
Annalena Baerbock, a német külügyminiszter, szombaton újabb európai uniós szankciók bevezetését szorgalmazta az orosz "árnyékflotta" ellen. Ez a kifejezés az adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajókra utal. A felhívás nem sokkal azután érkezett, hogy a Finnországot Észtországgal összekötő tenger alatti villamosvezeték megsérült.
Annalena Baerbock a Funke Mediengruppe médiacsoportnak nyújtott interjúja során hangsúlyozta, hogy a Balti-tenger térségében szinte havonta előfordul, hogy hajók súlyosan megsértenek kulcsfontosságú víz alatti kábeleket. Kiemelte, hogy ez a jelenség nem csupán technikai problémákat okoz, hanem komoly kérdéseket vet fel a biztonság és a fenntarthatóság szempontjából is.
"Elképesztő, hogy mindez csupán a véletlen műve lenne."
"A digitalizáció korában ezek a víz alatti kábelek jelentik azokat a kommunikációs artériákat, amelyek összetartják a világunkat" - figyelmeztetett.
Szerdán meghibásodást észleltek az Estlink 2 vezetéken, amely Finnországot és Észtországot köti össze. A finn hatóságok ennek kapcsán feltartóztatták a Cook-szigetek zászlaja alatt közlekedő Eagle S nevű tankert, mivel gyanú merült fel, hogy a hajó horgonya okozta a kábel sérülését.
A hatóságok véleménye szerint lehetséges, hogy egy szabotázsakció áll a háttérben, míg az Európai Unió bejelentette: nem zárható ki, hogy a tanker az orosz árnyékflotta tagja.
Baerbock kifejezte aggodalmát Moszkva irányába, hangsúlyozva, hogy ezek a hajók részben hozzájárulnak Ukrajna ellen folytatott háborús tevékenységeikhez. Emellett figyelmeztetett arra is, hogy az úgynevezett "árnyékflotta" komoly veszélyt jelent a környezetre és Európa biztonságára egyaránt.
December közepén az EU több mint 50 hajóra vetett ki szankciót, és a tárcavezető szerint további büntetőintézkedésekre van szükség.
A NATO tagállamai folyamatosan együttműködnek, hogy megtalálják a legjobb módokat a balti-tengeri térség védelmének erősítésére a hibrid fenyegetésekkel szemben.
- fűzte hozzá.
Az utóbbi időszakban a skandináv és balti térségben futó távközlési és energetikai kábelhálózatok körül számos figyelemre méltó esemény zajlott le.
A finn rendőrség szombati bejelentése szerint a Kilpilahti kikötője közelében vizsgálat céljából vontatják majd az Eagle S tartályhajót. A hatóságok a biztonság érdekében hajózási és légiközlekedési tilalmat rendelnek el a tanker körüli területen, amely egy tengeri mérföldes körben helyezkedik el.