Varga Mihály bejelentette, hogy nyáron új megállapodás születhet a bankokkal.


A magyar bankrendszer stabil, ellenállóképessége erős, és képes támogatni a hitelezés bővítését - jelentette ki Varga Mihály a Portfolio Hitelezés konferenciáján. A jegybankelnök az mondta: a Magyar Nemzeti Bank egyeztetést kezdeményez a pénzintézetekkel annak érdekében, hogy érdemben növekedjen a vállalati hitelezés, és a vállalatok pénzforgalmi terhei is csökkenjenek.

A hazai bankszektor jövedelmezősége 2024-ben is kimagasló volt, a tőkemegfelelési mutató és a likviditási ráta is stabil működést jelez - mondta a konferencián a Magyar Nemzeti Bank elnöke, aki először arról beszélt, hogy milyen globális gazdasági kihívások előtt áll a világ és ezzel együtt Magyarország.

"Az Európai Bizottság a geopolitikai bizonytalanságokra, a lassú gazdasági növekedésre a védelmi kiadások erősítésével, a gazdaságélénkítés célzásával próbál válaszolni. A terv legfontosabb eleme az európai védelmi képességek fejlesztése 800 milliárd euró értékben, amely részben a költségvetési szabályok reformjával tudna lehetőséget teremteni Európának. Talán kicsit lassúnak nevezhető a reakció, de mégis üdvözlendő, ugyanis az európai gazdaság gyorsulása a magyar GDP növekedésének alakulására is pozitív hatással lesz" - összegzett.

Az előrejelzők többsége a növekedési várakozásokat globális szinten folyamatosan lefelé módosítja, az inflációs kilátásokat pedig ezzel ellentétesen felfelé korrigálja. A hazai helyzetkép is hasonló. Hozzátette: itthon az elmúlt hónapokban megindult a dezinfláció, az infláció elleni küzdelem azonban még nem ért véget.

Az MNB elnöke ezt követően áttért a hazai bankrendszer helyzetének értékelésére. Úgy látja, nagyon kedvező helyzetből kezdi az előttünk álló évet a magyar bankrendszer. A bankszektor a tőkekövetelmények felett érdemi, 2250 milliárd forintot meghaladó szabad tőkepufferrel rendelkezett 2024 végén. Ez közel 30 ezer milliárd forint hitel kihelyezésére adna teret, amellyel a magánszektor hitelállománya több mint megkétszereződhetne - mondta Varga Mihály.

A hitelezési folyamatokat elemezve megállapítható, hogy a háztartási hitelezés dinamikusan növekszik, különösen a lakáspiaci hitelek és a személyi kölcsönök terén tapasztalható erős kihelyezés. Ugyanakkor néhány kihívás sürgős megoldásra vár. Különösen aggasztó a beruházási hitelkereslet stagnálása, amely még mindig nem mutatja a várt változást. Az MNB legfrissebb jelentése szerint a hazai bankok is a beruházási hitelek iránti kereslet csökkenéséről számoltak be, és a következő hat hónapra vonatkozó előrejelzések sem kecsegtetnek kedvező fordulattal ezen a téren.

"Tehát ha van teendőnk - a jegybanknak, a kormányzatnak -, akkor elsősorban arra kell koncentrálnunk, hogy a vállalati hitelezés megmozduljon és megforduljon"

- hangsúlyozta.

Varga Mihály, a jegybank elnöke a konferencián bejelentette, hogy a jegybank készen áll arra, hogy együttműködjön a bankszektorral a hitelezési aktivitás fokozása érdekében a vállalati szektorban. A céljaik között szerepel a lakossági pénzforgalmi költségek csökkentése után most a vállalati hitelezés élénkítése is, amely érdekében júniusban új megállapodást kívánnak kötni a Magyar Bankszövetséggel. A lakossági banki díjak már csökkentek, és most a vállalatok számára szeretnék ugyanilyen kedvező feltételeket biztosítani.

Related posts