Figyelem! Ez a látszólag ártalmatlan elfoglaltság akár 200 ezer forintunkba is kerülhet a Balaton partján. - Helló Magyar

A Balaton nyáron nemcsak a strandolók, hanem a horgászok egyik legkedveltebb célpontja is, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a kijelölt fürdőhelyeken szigorú szabályok vonatkoznak a pecázásra. Egy ártatlannak tűnő horgászat akár 200 ezer forintba is kerülhet, ha nem vagyunk tisztában a szabályozással.
A horgászat tilalmát a 78/2008. (IV. 3.) kormányrendelet határozza meg, amely kimondja: kijelölt fürdőhelyeken a nyári idényben napkeltétől napnyugtáig tilos horgászni. A szabályozás célja a fürdőzők biztonságának megőrzése, a szabályszegés pedig akár szabálysértésnek is minősülhet, figyelmeztet a Pénzcentrum.
A kijelölt fürdőhelyek egyértelmű jelzése érdekében bóják és táblák állnak a területeken, amelyekről a horgászoknak nappal el kell távozniuk. Azonban érdemes tudni, hogy ez a tilalom az éjszakai órákra nem érvényes: napnyugtától napkeltéig a kijelölt fürdőhelyeken is szabadon lehet horgászni – ezt erősítette meg a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNP Zrt.).
Más a helyzet a nem hivatalosan kijelölt fürdőhelyeken, azaz az úgynevezett szabadstrandokon. Ha a partszakaszon nincs kihelyezve bója vagy figyelmeztető tábla, akkor a fürdőhelyet nem tekintik kijelöltnek, így ott sem nappal, sem éjszaka nem korlátozott a horgászat. Ezeken a helyeken tehát szabadon lehet pecázni, amennyiben az nem zavarja a fürdőzőket.
Fontos hangsúlyozni, hogy a besorolás gyakran nem olyan egyértelmű, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk. Erre remek példa a balatonakarattyai Gumirádli szabadstrand, amely, ellentétben a nevével, hivatalosan is kijelölt fürdőhelynek számít. A területet jól látható táblák és bóják határolják, így itt nappal a horgászat nem engedélyezett. E szabály megszegése akár több százezer forintos bírságot is eredményezhet, amit érdemes szem előtt tartani.
A helyi önkormányzatok jogosultak arra, hogy új horgászati tilalmi zónákat állapítsanak meg, azonban ehhez a BHNP Zrt. hozzájárulása is szükséges a 2013. évi CII. törvény értelmében. A halgazdálkodási szervezet tájékoztatása szerint 2025-re egyik balatoni település sem indított eljárást új korlátozások bevezetésére, így az idei évben a korábbi szabályok változatlanok maradtak.
A bírságok nagysága jelentős hatással lehet a pénzügyi helyzetünkre, különösen a nyári hónapokban, amikor a strandolás népszerű időtöltés. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy mindig előre tájékozódjunk arról, hogy az adott strand hivatalosan elismert fürdőhelynek minősül-e. E kérdésben az érintett helyi önkormányzat vagy a BHNP Zrt. készséggel áll rendelkezésünkre, hogy információt nyújtson. Ne hagyjuk, hogy a tudatlanság kellemetlen meglepetéseket okozzon!
A balatoni horgászat továbbra is remek szabadidős tevékenység, de csak akkor, ha ismerjük és betartjuk a szabályokat. Egy figyelmetlenség ugyanis akár többhavi horgászkellék árát is elviheti - feleslegesen.