ZAOL - A stílus világában: felfedezések ruhák és könyvek segítségével.


A Csokonai Vitéz Mihály Irodalmi és Művészeti Társaság november 15-én egy különleges rendezvényt tartott, amely már az ötödik budapesti eseményük volt, és a lelkes közönség szinte teljesen megtöltötte a teret. A Hévízről származó Csokonai szalon estje, ahogy a korábbi alkalmakon, most is Zalán-Lipák Judit ügyvédnő 7. kerületi irodájában zajlott, aki a Társaság társelnökeként aktívan hozzájárul a programok szervezéséhez. Az est hangulata magával ragadó volt, és a résztvevők számára felejthetetlen élményeket tartogatott.

A Csokonai Társaság a közelmúltban egy figyelemre méltó társasági beszámolót juttatott el szerkesztőségünkhöz. Az említett szalon rendezvényének középpontjában a divat állt, amelyet alaposan megvizsgáltak, figyelembe véve az öltözködés és a művészet legújabb trendjeit is.

A művészeti program megnyitásaként Zalán-Lipák Judit köszöntötte a megjelenteket és külön üdvözölte Ódor Lászlót, a társaság alelnökét, Naszádos Pétert, Hévíz polgármesterét és Vértes Erzsébet hévízi önkormányzati képviselőt.

A művészeti program első részében Zalán-Lipák Judit Juhász Anna irodalmárral és kulturális menedzserrel beszélgetett, aki, amellett, hogy Juhász Ferenc költő lánya, a napokban ünnepelte saját irodalmi szalonja, a 'Juhász Anna Irodalmi Szalon' fennállásának 14. évfordulóját. Juhász Anna többek között arról beszélt, hogy mennyire trendi az olvasás a 21. században, hogyan lehet felkelteni az irodalom és művészetek iránt a mai fiatalok érdeklődését, illetve miért fontos az irodalomról személyesen, kisebb közösségekben is beszélgetni.

Szalon regényfelolvasással

A beszélgetés Szecsődi Tamás Leó irodalomtanárral, költővel és íróval zajlott, akit a közönség több tagja is régi tanáraként üdvözölt. Leó számos érdekességet osztott meg a mai irodalomtanítás rejtelmeiről, azonban a hivatalos program lezárása után egy kijelentése vált különösen vitaindítóvá: szerinte nem feltétlenül probléma, ha valaki nem olvas, hiszen más forrásokból is lehet lelki érzékenységre szert tenni. Az esemény során Leó eddig megjelent hét verses és prózai kötetéről is beszélt, és a Sirák Fiai című regényéből Schramek Andrea színművész egy figyelemre méltó részletet olvasott fel, ami még inkább színesítette az estét.

A szalonbeszélgetés Viola Szandra író, költő Hetedik Égbolt című ifjúsági regényének bemutatásával folytatódott, amely a Hajnal Öröksége elnevezésű trilógia második részeként jelent meg 2024. novemberében. Szandra, többek között, mesélt a frissen megjelent szöveg, valamint a trilógia első része, a Világfa Kilenc Ága című könyv fogadtatásáról, arról, hogy a regényekben hogyan használta fel a magyar mitológia elemeit és mekkora teret kapott emellett az írói szabadság, valamint, hogy a kamaszoknak szóló történetben nehéz volt-e megtalálni a kellő egyensúlyt a szerelmes és horrorisztikus elemek lefestése során. A Schramek Andrea színművész által a legújabb könyvből felolvasott műrészletek nyomán a közönség is megbizonyosodhatott arról, hogy Szandra könyvében annyira élethűek az ételek leírásai, hogy a kötetek csak teli hassal érdemes kézbe venni, valamint, hogy a műben megjelenő Égboltok leírása újfent varázslatosra és egyben líraira sikerült.

Related posts